Domowe sposoby na podwyższenie ciśnienia
Domowe sposoby na podwyższenie ciśnienia
O wysokim ciśnieniu mówi się często, ostrzegając, że jest niebezpieczne dla zdrowia i trzeba je obniżyć. Tyle samo uwagi powinno się poświęcać niskiemu ciśnieniu, które również może być nie tylko niekomfortowe, ale i niebezpieczne dla zdrowia ogólnego. Zanim zacznie się brać tabletki lub wespół z nimi, można wypróbować również domowe sposoby na podniesienie ciśnienia i nabranie większej ochoty do działania.
Poranne pobudzenie
U osób z niskim ciśnieniem błędem jest zrywanie się z łóżka razem z dźwiękiem budzika lub zaraz po naturalnym obudzeniu. Budzik należy wyłączyć i jeszcze przez chwilę pozostać w łóżku, przeciągnąć się, poruszać rękami i nogami. Są to drobne gesty, jednak w znaczący sposób poprawiają krążenie krwi już na początku dnia, a jeśli krążenie będzie dobre, niskie ciśnienie nie będzie tak dokuczliwe. Po wstaniu z łóżka najlepiej wziąć chłodny – ale nie lodowaty – prysznic, który ostatecznie rozbudzi ospałe ciało i pobudzi układ krążenia do działania.
Przydatna kofeina
Pomocą, po którą najchętniej sięga się, mając niskie ciśnienie, jest mocna kawa i herbata. Nie jest to błąd, ponieważ kofeina zawarta w tych napojach pobudza, jednak tylko wtedy, gdy nie jest nadużywana. Wypijanie kilku kaw lub herbat dziennie spowoduje, że organizm przyzwyczai się do kofeiny i nie będzie ona miała takiego wpływu. Najlepiej dawkować sobie picie z kofeiną i ograniczyć się do 1 kawy i 1 herbaty dziennie. Czarną herbatę można zastąpić zieloną, która ma działanie pobudzające, albo yerba mate, która uznawana jest za lepszy środek pobudzający niż mocna kawa.
Skuteczne ryby
Zalety jedzenia ryby są podkreślane w każdej diecie, jednak w przypadku niskociśnieniowców są koniecznością. W łososiu, sardynkach, makreli znajdują się duże ilości sodu. Jest to pierwiastek, który znajduje się także w soli kuchennej, jednak w niej nie jest tak zdrowy, zwłaszcza że nie można soli stosować w nadmiarze. Sód z ryb, jedzonych minimum dwa razy w tygodniu, jest w stanie ustabilizować niskie ciśnienie, utrzymując je na jednym poziomie, bez gwałtownych spadków, które skutkują bólami głowy oraz osłabieniem.
Skuteczna woda
Dorosły człowiek powinien wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Poza herbatą i kawą powinna to być również woda, najlepiej niegazowana. Duża ilość wody oraz soków owocowych, niesłodzonych i herbat ziołowych wpływa pozytywnie na poprawę niskiego ciśnienia. Nie będzie ono od razu bardzo wysokie, jednak nie będzie gwałtownie spadało. Wynika to przede wszystkim z poprawienia krążenia krwi. Gdy jest ona rozrzedzana przez napoje, łatwiej transportuje się ją do wszystkich żył i komórek organizmu, co podnosi ciśnienie.
Pachnące zioła
Zalety ziół mogą być wykorzystane na różne sposoby. Jako środki podnoszące ciśnienie najskuteczniejsze są mieszanki ziołowe. Zmieszaj 30 gramów lubczyku, 30 gramów lawendy, 30 gramów majeranku oraz 30 gramów mięty i zalej je 1 szklanką wody. Całość należy zagotować na ogniu, ostudzić, przecedzić i popijać 3 razy dziennie. Dobrym sposobem jest także nacieranie skroni olejkiem miętowym, który odświeża i pobudza krążenie.