Co warto wiedzieć o uprawie aksamitek?
Co warto wiedzieć o uprawie aksamitek?
Aksamitka jest rośliną jednoroczną typową dla klimatu tropikalnego i umiarkowanego. W Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna. Jest odporna na trudne warunki, przesuszenie, upały i choroby, odstrasza szkodniki w ogrodzie i wabi pożyteczne owady. Ma ładne kwiaty w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwono-brązowym. Ten piękny i pożyteczny kwiat jest bardzo łatwy w uprawie. Jak pielęgnować aksamitki, dowiesz się z tego artykułu.
Stanowisko
Aksamitki należy sadzić w miejscach ciepłych, osłoniętych od wiatru i słonecznych, gdyż rośliny te lubią światło. Nadają się dla nich rabaty o ekspozycji południowej i zachodniej. Radzą sobie także w półcieniu. Aksamitki sadzi się w ogrodach na rabatach (nadają się doskonale także na obwódki rabat), w parkach, na skwerach. Często można je spotkać w zwykłych wiejskich ogródkach.
Gleba
Aksamitki nie wymagają szczególnie urodzajnej gleby, ale najlepiej udają się na podłożu żyznym i przepuszczalnym. Dobrze jest przed wysianiem aksamitek do gruntu zasilić glebę kompostem.
Podlewanie
Aksamitki potrzebują umiarkowanego podlewania, nie należy ich zalewać. Nie szkodzi im lekkie przesuszenie, po podlaniu szybko odzyskują kondycję.
Pielęgnacja
Kwitnące aksamitki dobrze jest raz lub dwa zasilić nawozem. Kwiaty przekwitłe należy usuwać, poprawia to kondycję roślin.
Rozmnażanie
Aksamitki wysiewa się w marcu do skrzynek lub inspektów wypełnionych ziemią ogrodniczą wymieszaną z piaskiem i torfem. Nasiona przysypujemy warstewką piasku. Skrzynki należy ustawić w jasnym miejscu, a temperatura nie powinna przekraczać 15 stopni Celsjusza. Gdy pojawią się siewki, trzeba je przepikować w rozstawie co 3 cm. Na miejsce stałe przesadzamy je w połowie maja w rozstawie co 25 cm, a odmiany wysokie – co 35 cm. Aksamitki można także wysiewać wprost do gruntu, również w połowie maja.
Dlaczego warto uprawiać aksamitki?
Aksamitki (zwane także śmierdziuszkami) wytwarzają olejki eteryczne, które mają duże znaczenie w ogrodnictwie. Specyficzny zapach tych roślin skutecznie odstrasza owady (mrówki, mszyce), a nawet krety. Warto sadzić aksamitki na grządkach warzywnych, bo ograniczają rozwój chwastów i skutecznie zwalczają nicienie glebowe. Rośliny te wabią także pożyteczne owady.