Pielęgnacja fuksji – podstawowe zasady
Pielęgnacja fuksji – podstawowe zasady
Pochodzące z Ameryki Południowej i Środkowej fuksje mają wiele odmian, w tym wyhodowanych przez ogrodników mieszańców. Barwne zwisające kwiaty fuksji przypominające dzwoneczki, w naturalnym środowisku zapylane przez kolibry, są prawdziwą ozdobą każdego balkonu, werandy czy tarasu od wiosny do późnej jesieni. Jak pielęgnować te piękne rośliny, dowiesz się z naszego artykułu.
Stanowisko i wymagania glebowe
Stanowisko powinno być lekko zacienione, bezpośrednie nasłonecznienie nie jest dla fuksji korzystne, zwłaszcza w południe. Szkodzi im także wiatr, zrywający ich delikatne kwiaty i łamiący gałązki. Podłoże dla fuksji powinno być stale wilgotne. Najlepsza jest żyzna gleba o dużej zawartości próchnicy, fuksja dobrze się czuje także na ziemi gliniastej uzdatnionej torfem i piaskiem.
Podlewanie i nawożenie
Fuksje wymagają codziennego obfitego podlewania, podczas dużych upałów dwa razy dziennie. Jeśli podłoże wyschnie, a wraz z nim bryła korzeniowa, kwiaty opadną, a osłabiona roślina stanie się podatna na infekcje i inwazję szkodników. Fuksję podlewamy wiosną raz w tygodniu, w lecie dwa razy w tygodniu. Rośliny zraszamy miękką wodą, w lecie dwa razy w tygodniu, a wiosną raz w tygodniu. Jest to szczególnie ważne, gdy powietrze jest bardzo suche, bo wówczas fuksje tracą liście, pąki i kwiaty. Aby zapewnić fuksjom odpowiednią wilgotność, można wstawić je do naczynia z zalanymi wodą kamykami (nie należy jednak zalewać roślin). Od marca do września fuksje należy nawozić raz lub dwa w tygodniu wieloskładnikowym nawozem płynnym. Potem przestajemy dokarmiać, by rośliny mogły przejść w stan spoczynku.
Pielęgnacja
Aby roślina lepiej kwitła, należy usuwać przekwitłe kwiatostany. Na wiosnę roślinę trzeba przyciąć. W drugiej połowie marca przesadzamy fuksje do większej o rozmiar doniczki, młode rośliny co rok, a starsze raz na dwa – trzy lata. Fuksje nie są odporne na niskie temperatury i przemarzają, więc przed pierwszymi przymrozkami należy zabrać je z balkonu czy tarasu. Mogą zimować w mieszkaniu, wtedy dbamy o nie jak o normalne rośliny doniczkowe. Możemy także przenieść je do piwnicy lub innego chłodniejszego pomieszczenia. Najlepsza temperatura dla fuksji zimą to około 10 stopni Celsjusza. Rośliny podlewamy rzadko, na przykład raz na dwa tygodnie. Na wiosnę, kiedy minie zagrożenie przymrozkami, wystawiamy fuksje na zewnątrz.
Sadzenie
Fuksje rozmnażamy z sadzonek. Sadzonki powinny mieć długość około 10 cm oraz pięć par liści (dolne liście należy usunąć). Umieszczamy je w podłożu, do którego dodajemy ukorzeniacza. Można także ukorzenić sadzonki w naczyniu z wodą. Stawiamy je w miejscu dobrze naświetlonym w temperaturze pokojowej. Jeśli uszczykniemy wierzchołki sadzonek, lepiej się rozrosną.