Jak posadzić w ogrodzie lilak?

Opiekun artykułu: kargoo
Advertising
Jak posadzić w ogrodzie lilak?

Jak posadzić w ogrodzie lilak?

Lilak pospolity (inaczej bez lilak, bez turecki, lilak turecki) to bardzo popularny krzew ozdobny, często sadzony w naszych ogrodach. Popularnie nazywany jest bzem ze względu na podobieństwo nazwy, ale nie jest z nim spokrewniony. Lilaki dorastają do kilku metrów, są mrozoodporne i mają niewielkie wymagania. Świetnie poradzi sobie z nimi nawet początkujący ogrodnik. Ich białe, różowe, fioletowe, niebieskie lub purpurowe kwiaty intensywnie pachną i doskonale nadają się do wazonów. Jak posadzić w ogrodzie lilak, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
 • Stanowisko

  Stanowisko

  Lilaki lubią stanowiska słoneczne, choć rosną także w cieniu. Nie mają dużych wymagań odnośnie podłoża, nie lubią jedynie gleb kwaśnych. Najładniej jednak kwitną, gdy podłoże jest bogate w próchnicę i przepuszczalne. Bardziej wymagające są ozdobne odmiany ogrodowe. Sadząc w ogrodzie lilak, należy starannie wybrać odmianę, by po latach nie okazało się, że krzew jest za duży.

 • Kiedy sadzić lilak?

  Lilaki najlepiej jest sadzić wiosną lub jesienią. Rośliny sadzone latem są wrażliwe na przesuszenie i jeśli nie będą regularnie podlewane, mogą obumrzeć.

 • Jak sadzić lilak?

  Jak sadzić lilak?

  Lilak sadzimy we wcześniej przygotowanym dołku. Powinien on być dwukrotnie większy od bryły korzeniowej. Do dołka wsypujemy żyznej ziemi albo dodajemy kompostu i sadzimy krzew na takiej samej wysokości, na jakiej rósł w pojemniku. Glebę lekko ubijamy i podlewamy. Jeśli zanadto opadnie, uzupełniamy podłoże i znowu podlewamy. Wokół posadzonego krzewu należy uformować zagłębienie, by podczas podlewania woda nie rozlewała się i docierała do korzeni. Jeśli sadzimy lilak na jesieni, trzeba uformować u nasady pędów kopczyk z kompostu, by zapobiec ich przesychaniu. Posadzony krzew zakwitnie w zależności od odmiany po dwóch – pięciu latach. Lilaki można łatwo rozmnażać przez odrosty korzeniowe.

 • Pielęgnacja

  Powinno się usuwać przekwitłe kwiatostany lilaka, by roślina intensywniej kwitła w następnym roku. Lilaki są dość odporne, w zasadzie nie chorują i nie są atakowane przez szkodniki. Na wiosnę dobrze jest rozłożyć wokół krzewów u podstawy pędów ściółkę z rozłożonego obornika lub kompostu. Wpłynie to korzystnie na wzrost rośliny i kwitnienie.

X