Zbiór i przechowywanie ziemniaków – podstawowe zasady
Zbiór i przechowywanie ziemniaków – podstawowe zasady
Ziemniaki to warzywo, bez którego nie potrafimy dziś się obejść – są ważnym składnikiem naszego obiadu. Zestaw składający się z ziemniaków, mięsa lub ryby i surówki to typowe drugie danie w kuchni polskiej. Dodajemy ziemniaki do zup i sałatek, przyrządzamy je na wiele sposobów i przygotowujemy z nich pyszne baby, racuchy i placki. Ziemniaki goszczą na naszych stołach w wielu różnych postaciach – frytek, ziemniaczanego piure, chrupiących chipsów, sałatki ziemniaczanej. Są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe, między innymi ze względu na zawartość potasu. Doskonale smakują grillowane albo upieczone w popiele, a młode ziemniaki polane masłem i posypane koprem to prawdziwy rarytas. Jak zbierać i przechowywać ziemniaki, dowiesz się z tego artykułu.
Zbiór młodych ziemniaków
Młode ziemniaki są gotowe do zbioru, gdy zaczynają kwitnąć pędy. Wykopujemy delikatnie młode bulwy, pozostawiając część na później. Po wykopaniu ziemniaków należy podlać rośliny. Zebrane bulwy nie są jeszcze w pełni dojrzałe, ich skórka łatwo daje się zdjąć. Nie powinno się ich długo przechowywać, są one przeznaczone do bezpośredniego spożycia.
Zbiór ziemniaków na jesieni
Gdy zielone części zaczynają żółknąć, nadchodzi czas zbioru ziemniaków. Najpierw niszczymy łęty i chwasty, aby ułatwić zbiór. Gdy usuniemy łęciny, skórka ziemniaka szybciej dojrzeje. Ziemniaki należy wykopywać w dzień suchy i ciepły. Gdy ziemia jest wilgotna i zimna, łatwiej dochodzi do uszkodzenia bulw. Ziemniaki zbiera się ręcznie, używając kopaczki, albo za pomocą kombajnu. Ziemniaki przeznaczone do zbioru powinny mieć dojrzałe bulwy ze skorkowaciałą skórką, która się nie ściera.
Przechowywanie ziemniaków
Ziemniaki przeznaczone do przechowywania powinny być suche, oczyszczone na sucho z nadmiaru ziemi i zdrowe. Przechowuje się je w piwnicach, kopcach ziemnych albo specjalnych przechowalniach. W piwnicach gromadzi się ziemniaki na czas najsilniejszych mrozów. Wykorzystuje się je do bieżącego spożycia. W chłodnej i przewiewnej piwnicy, przy dużej wilgotności, można je przechowywać przez kilka miesięcy w skrzyniach albo workach.
Ziemniaki przeznaczone do sadzenia oraz do spożycia na wiosnę można przechowywać w kopcach ziemnych. Ziemniaki przykryte słomą i ziemią, przesypane warstwami piasku przechowują się dobrze, ale nie są dostępne podczas surowej zimy, kiedy okrycie zamarznie. Optymalne warunki do przechowywania ziemniaków to temperatura od 7 do 10 stopni Celsjusza i wilgotność około 90%. Poniżej 7 stopni bulwy przemarzają i stają się słodkie. Należy koniecznie chronić ziemniaki przed dostępem światła, gdyż pod jego wpływem zaczynają kiełkować, a także zielenieją na skutek wytwarzania solaniny, która jest trująca.