Zasady pielęgnacji pelargonii
Zasady pielęgnacji pelargonii
Pelargonie to kwiaty chętnie uprawiane na balkonach. Wystarczy, że zrobi się cieplej, a od razu widać je w oknach i na balkonach. Urozmaicają otoczenie, jednak potrzebują odpowiedniej pielęgnacji i warunków. W przeciwnym razie albo nie urosną, albo szybko zwiędną.
Stanowisko dla pelargonii
Pelargonie bardzo lubią stanowiska nasłonecznione. Najlepiej rosną właśnie w takich miejscach, w których dostęp do promieni słonecznych jest duży. Z tego powodu często są wybierane na balkony południowe, na których uprawa kwiatów bywa trudna. Jednak poradzą sobie również w półcieniu, choć mogą mieć wówczas mniej kwiatów.
Gleba dla pelargonii
Istotna w uprawie pelargonii jest również gleba. To ona zapewni roślinie odpowiedni wzrost. Najlepsza jest ziemia żyzna, przepuszczalna i próchnicza, dzięki czemu będzie miała odpowiednią kwasowość oraz nie zatrzyma w sobie dużych ilości wody. Mogłoby to spowodować zgnicie korzeni. Wypełniając nią skrzynie balkonowe, trzeba zadbać, aby było jej sporo, jednak nie oznacza to gęstego sadzenia kwiatów, jeden przy drugim, ponieważ mogą mieć problemy ze wzrostem.
Podlewanie pelargonii
Ze względu na wystawianie pelargonii w nasłonecznionych miejscach nie można zapominać o ich regularnym podlewaniu. W sezonie wiosenno-letnim można wykonywać to nawet 2 razy dziennie, ponieważ podłoże może szybko wysychać. Regularne podlewanie nie oznacza oczywiście przelewania roślin, gdyż wtedy łatwo o zgnicie korzeni. Najlepiej wykonywać ten zabieg późnym popołudniem, gdy słońce nie świeci już bardzo mocno.Należy pamiętać, żeby nie zraszać rośliny. Lubi ona suche powietrze, więc zraszanie mogłoby jej zaszkodzić.
Nawożenie pelargonii
Dostarczanie pelargoniom nawozu jest przydatne raz na jakiś czas. Można używać do tego płynnych nawozów i stosować je raz na 2 tygodnie. Dzięki temu roślina będzie rosła zdrowiej i bujniej. Przynajmniej raz na tydzień warto sprawdzić, czy pelargonie nie są zaatakowane przez szkodniki, które mogłyby je nadgryzać.
Pielęgnacja pelargonii
Przycinanie i pozbywanie się zwiędłych elementów powinno następować przede wszystkim wiosną, kiedy pelargonia ponownie będzie ustawiana na balkonie. Można ją przyciąć kilka centymetrów nad ziemią, dzięki czemu zacznie lepiej rosnąć.Żółte liście można odcinać na bieżąco. Pelargonie powinny być chronione przed wiatrem, który może je połamać, więc gdy wieje naprawdę intensywnie, lepiej schować je w osłoniętym miejscu i tym samym ochronić.