Jak pielęgnować storczyki?
Jak pielęgnować storczyki?
Storczyki, nazywane również orchideami, są bardzo popularnymi kwiatami, hodowanymi w domu. Wręczane są na różne okazje, na śluby, urodziny, imieniny, jednak wiele osób nie wie, jak się nimi zajmować, więc szybko więdną. Częste jest również wyrzucanie rośliny, gdy straci kwiaty. Jest to błąd, ponieważ przy odpowiedniej pielęgnacji może dojść do kolejnego i kolejnego kwitnięcia.
Miejsce dla storczyka
Tuż po otrzymaniu lub zakupieniu rośliny i przyniesieniu jej do domu należy pozwolić storczykowi na aklimatyzację w nowym otoczeniu. Dotyczy to przede wszystkim roślin kupowanych zimą i jesienią, kiedy na zewnątrz panuje zupełnie inna temperatura niż w budynku.Storczyki najlepiej stawiać w pobliżu parapetu, na szafce, chyba że parapet znajduje się po tej stronie budynku, na którą światło pada często, lecz niezbyt mocno. Roślina nie jest wielbicielką bezpośredniego wystawiania jej na światło słoneczne, dlatego lepiej wybrać jasne, ale nienasłonecznione miejsce. Narażenie na takie światło może spowodować poparzenie rośliny.
Podlewanie storczyka
Dostarczanie storczykowi odpowiedniej ilości wody to największy problem dla początkujących hodowców. Nie wiadomo, jak lać, żeby nie przelać i żeby nie było za sucho.Przede wszystkim woda do podlewania storczyków powinna być letnia, nie lodowato zimna, dzięki temu będzie zbliżona do opadów, jakie nawadniają roślinę w naturze, czyli do krótkich, tropikalnych deszczy. Wodę należy wlewać dopiero wtedy, gdy podłoże storczyka jest już wyraźnie przeschnięte. Póki jest mokre, nie trzeba dolewać wody, ponieważ może to zapoczątkować proces gnilny. Warto pamiętać, że przelanie jest dla tej rośliny gorsze niż chwilowy niedobór wody.
Wilgoć w czasie upału
Podlewanie w czasie upałów może budzić sporo niepewności, dlatego dobrze jest znać sposób na przywrócenie storczykowi odpowiedniej wilgotności. Wystarczy włożyć doniczkę z rośliną do miski i nalać do miski chłodnej wody tak, żeby sięgała aż po czubek naczynia. Potrzymać tak 5 – 10 minut i wyjąć. Dzięki temu storczyk będzie lepiej orzeźwiony.
Nawożenie storczyka
Wbrew obiegowym opiniom storczyki nie są bardzo wymagającymi kwiatami i nie trzeba ich co chwilę przesadzać ani często nawozić. Jednak żeby lepiej kwitły, można od czasu do czasu, zwłaszcza zimą, zapewnić im dodatkowe składniki odżywcze. Najlepiej sprawdzają się do tego nawozy płynne. Wystarczy podlać nimi roślinę, pamiętając, że przed podaniem należy rozcieńczyć nawóz w wodzie.
Odpoczynek storczyka
Po opadnięciu kwiatów storczyk przechodzi w stan odpoczynku. Nie należy go wtedy wyrzucać, ponieważ przy odpowiedniej pielęgnacji zakwitnie ponownie. Stan odpoczynku trwa zazwyczaj 6 tygodni. Na ten czas powinno się przestawić roślinę w chłodniejsze miejsce i podlewać co 2 – 3 tygodnie.