W jaki sposób używać podręcznego defibrylatora (AED)?

Opiekun artykułu: brzyda
Advertising
W jaki sposób używać podręcznego defibrylatora (AED)?

W jaki sposób używać podręcznego defibrylatora (AED)?

Ostatnimi czasy coraz częstszym wyposażeniem wielu miejsc użyteczności publicznej są tzw. podręczne defibrylatory, których w teorii może użyć każdy. W praktyce dostęp do tych urządzeń jest bardzo utrudniony, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwy, gdyż urządzenie jest zamknięte w gablocie, do której dostęp ma niewykwalifikowany ochroniarz bądź stróż, który po prostu boi się udostępnić urządzenie nieznanej osobie. Jak postępować z taki urządzeniem i kiedy go używać?

Advertising
Advertising
  • Po pierwsze, wezwij karetkę

    Jeśli zauważysz, że ktoś potrzebuje twojej pomocy i zatrzymała się u niego akcja serca, należy działać bardzo szybko. Tak naprawdę decydujących jest pierwszych kilka minut. Pamiętaj jednak, żeby zachować zimną krew i nie biegać chaotycznie po galerii czy innym budynku w poszukiwaniu AED. Jeśli podejrzewasz, że takie urządzenie może się znajdować w pobliżu, zaangażuj w to inne osoby. Wskaż jedną osobę, by zadzwoniła po pogotowie, innym rozkaż poszukiwanie defibrylatora, a sam zajmij się resuscytacją poszkodowanego.

  • Przygotuj się do udzielenia pomocy

    Przygotuj się do udzielenia pomocy

    Zanim będziesz mógł w ogóle użyć defibrylatora, musisz być absolutnie pewien, iż jest on konieczny. W przypadku gdy zastosujesz go do oddychającej, zdrowej osoby, efekt może być katastrofalny. Obserwacja oddechu i czynności serca powinna być dokładna i trwać co najmniej 10 sekund. Sprawdź puls oraz przyłóż ucho do ust nieprzytomnej osoby. Obserwuj w tym czasie, czy jej klatka piersiowa się unosi. Jeśli masz pewność, że poszkodowany nie oddycha, możesz przejść do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Stosuj ją do czasu, gdy zostanie przyniesiony ci defibrylator, bądź do przyjazdu karetki pogotowia.

  • Jak używać defibrylatora?

    Jak używać defibrylatora?

    Użycie defibrylatora jest niezwykle intuicyjne i łatwe, dlatego nie musisz się obawiać, iż coś zrobisz nie tak. Oprócz obrazków wyjaśniających jego działanie, usłyszysz także komendy głosowe, wyjaśniające krok po kroku, co należy zrobić. W pierwszej kolejności należy oczywiście włączyć urządzenie. Od razu powinieneś usłyszeć komunikat z pierwszym poleceniem. Dotyczy to właściwego podłączenia defibrylatora. Zrób to zgodnie z poleceniem, czyli podłącz je na gołe, suche ciało poszkodowanego, dokładnie tak, jak widać to na obrazku. Pierwsza elektroda znajdzie się przy prawym obojczyku, a druga na lewym boku pod sercem. Po podłączeniu urządzenia nakaż wszystkim odsunięcie się i niedotykanie pacjenta. Defibrylator powinien poinformować cię teraz, czy konieczna jest defibrylacja. Jeśli tak, należy wcisnąć guzik. Pacjenta będziesz mógł dotknąć dopiero wtedy, gdy urządzenie poinformuje cię, iż defibrylacja została zakończona. Jeśli czynności serca nie zostały przywrócone, przejdź do dalszej resuscytacji, aż do przyjazdu pogotowia.