Jak przeżyć katastrofę nuklearną?

Opiekun artykułu: iowna
Advertising
Jak przeżyć katastrofę nuklearną?

Jak przeżyć katastrofę nuklearną?

Jeszcze nie tak dawno, bo kilkadziesiąt lat temu, katastrofa nuklearna wydawała się bardzo bliskim i prawdopodobnym wydarzeniem. W każdej szkole w ramach lekcji przysposobienia obronnego dzieciaki nauczane były, co należy zrobić, gdy gdzieś w Polsce wybuchnie bomba atomowa. Dziś się już tego nie uczy oraz nie ma takiej paranoi jak w czasach zimnej wojny, co nie oznacza jeszcze, że zagrożenie minęło. W dalszym ciągu świat dysponuje tysiącami głowic nuklearnych, a arsenał ten ciągle jest niebezpieczny. Co więcej, totalitarne zapędy Rosji wcale nas nie uspokajają. Wcale nie tak absurdalnym jest sądzić, iż świat dąży do powrotu zimnej wojny, więc trzeba się liczyć również z tym, że powrócą echa rozmów na temat wojny nuklearnej. Ciężko jest w ogóle mówić o czymś takim, jak chronienie się przed bombą atomową, gdyż jej zasięg i moc są naprawdę ogromne, jednak zachowując środki szczególnej ostrożności, możemy sobie nieco pomóc w szczęściu. Jak to zrobić?

Advertising
Advertising
  • Unikaj radioaktywnych substancji

    Jeżeli dowiesz się o wybuchu bomby atomowej i jakimś cudem zdołałeś przeżyć, oznacza to, iż wybuchła ona bardzo daleko. Nie oznacza to jednak, iż zagrożenie minęło i nic nie trzeba robić. Oprócz bezpośredniej śmierci spowodowanej wybuchem, kolejnym zagrożeniem jest napromieniowanie, a w konsekwencji choroba popromienna. Co więcej, od niej zginie znacznie więcej osób niż w trakcie wybuchu. Postaraj się za wszelką cenę uniknąć skażonych substancji. Załóż maskę na twarz, a jeśli jesteś aktualnie w samochodzie, to nie wychodź z niego, zamknij szyby i włącz zamknięty obieg powietrza.

  • Czym szybciej udaj się w bezpieczne miejsce

    Czym szybciej udaj się w bezpieczne miejsce

    Może się zdarzyć tak, iż przebywanie w domu będzie niezwykle niebezpieczne. Konieczne będzie przesiedlenie się lub chociaż chwilowy wyjazd w inne miejsce. Jedź więc do dalekiej rodziny albo po prostu uciekaj, gdzie pieprz rośnie. Kontroluj na bieżąco sytuację w mediach i udaj się tam, gdzie jest najbezpieczniej.

  • Poszukaj schronu

    Jeśli bomba atomowa wybuchła stosunkowo blisko, najważniejszy jest czas. Jak najszybciej udaj się do uprzednio poznanego schronu przeciwatomowego. To zawsze zwiększy twoje szanse na przeżycie. Oczywiście nie wszędzie takie schrony są, a co więcej, mogą być już przeludnione, lecz jeśli uważasz, iż zagrożenie nuklearne jest prawdopodobne, to z pewnością zainteresujesz się tematem. W Polsce coraz popularniejsi stają się tzw. preppersi, czyli osoby przygotowujące się na wszelkie zagrożenia. Dysponują oni schronami na wypadek wybuchu bomby, a także posiadają zapas jedzenia i wody potrzebny do przeżycia nawet kilku lat.

  • Oczekuj na ekipy ratownicze

    Oczekuj na ekipy ratownicze

    Jeśli ukryłeś się w schronie lub w głębokiej piwnicy i uda ci się przetrwać radioaktywny opad, to czekaj na ekipy ratownicze, które pomogą ci się bezpiecznie wydostać. Możesz pozostawić jakieś znaki, która podpowiedzą im, że w danym budynku znajdują się osoby oczekujące na pomoc.