W jaki sposób uniknąć kontuzji?

Opiekun artykułu: doda
Advertising
W jaki sposób uniknąć kontuzji?

W jaki sposób uniknąć kontuzji?

Uprawianie ćwiczeń to nie tylko przyjemność i zdrowie, ale również możliwość urazów, tzw. kontuzji. Powodują one ból oraz konieczność zaprzestania aktywności fizycznej na pewien czas. Niektóre kontuzje nie są poważne i mijają szybko, inne związane są z koniecznością długiego leczenia, dlatego trzeba trzymać się zasad, które pozwolą na uniknięcie urazów.

Advertising
Advertising
  • Po pierwsze – rozgrzewka

    Po pierwsze – rozgrzewka

    Ignorowanie rozgrzewki przed podjęciem ćwiczeń właściwych jest szkodzeniem sobie z premedytacją. Wykonanie ćwiczeń rozgrzewających, choćby przez 15 minut, sprawia, że do mięśni dostaje się więcej krwi oraz składników odżywczych, które są niezbędne do późniejszego treningu. W związku z tym przed rozpoczęciem biegania, aerobiku czy podnoszenia ciężarów należy poświęcić kilka minut na poruszanie nogami, rękami, rozciągnięcie i rozgrzanie tułowia. Dzięki temu ryzyko kontuzji znacząco się zmniejszy.

  • Po drugie – skupienie

    Skupienie się na wykonywanych ćwiczeniach jest równie istotne. Łatwo zauważyć, że gdy wykonuje się jakąś czynność i na chwilę odpływa od tego myślami, od razu wszystko leci z rąk. W przypadku ćwiczeń jest podobnie. Jeśli zamiast myśleć o wykonywanych ruchach, o oddechu, biegu, kolejnej serii ćwiczeń, zaczyna się rozmyślać o czymś innym, wówczas większe jest prawdopodobieństwo, że dojdzie do urazu.

  • Po trzecie – zestaw ćwiczeń

    Z pewnością każdy chciałby od razu móc wykonywać wszystkie ćwiczenia – dobrze i intensywnie. Jednak zbytnie przekonanie o swoich możliwościach i przeliczenie się co do nich również jest częstą przyczyną kontuzji. Z tego powodu należy zawsze dostosować wykonywane ćwiczenia do swoich zdolności, stanu zdrowia i kondycji. W przeciwnym razie kontuzje albo będą częste, albo groźne dla zdrowia i przyszłości kolejnych treningów.

  • Po czwarte – ilość ćwiczeń

    Po czwarte – ilość ćwiczeń

    Początki treningu są najtrudniejsze, zwłaszcza jeżeli do tej pory aktywność fizyczna była ograniczona. W związku z tym trzeba krok po kroku zwiększać ilość wykonywanych ćwiczeń i nie wykonywać ich nadmiernie dużo. Organizm przyzwyczajony do 10 powtórzeń wykona je bez problemu, jednak gdy będzie się chciało wykonać kolejną serię na siłę, zmęczone mięśnie mogą odmówić posłuszeństwa. W takiej sytuacji o uraz jest bardzo łatwo.

  • Po piąte – odpoczynek

    Po piąte – odpoczynek

    Po intensywnym treningu mięśnie muszą się zregenerować. Jeśli nie będzie się dbało o odpoczynek i regenerację, tylko ciągle ćwiczyło i ćwiczyło, ciało nie będzie silniejsze, wręcz przeciwnie. Zmęczony, pozbawiony wypoczynku organizm staje się słabszy i podatny na kontuzje oraz infekcje różnego rodzaju. W związku z tym niezbędne jest zadbanie o odpoczynek oraz dobry posiłek po treningu, który uzupełni brakujące składniki mineralne.