W jaki sposób odtwarzać dziecku muzykę w ciąży?

Opiekun artykułu: empiczek
Advertising
W jaki sposób odtwarzać dziecku muzykę w ciąży?

W jaki sposób odtwarzać dziecku muzykę w ciąży?

Maluszki, którym podczas życia płodowego dostarczano pozytywnych bodźców, bez wątpienia lepiej się rozwijają. Jednym ze sposobów łagodzenia stresu matki, który niestety jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka, jest muzykoterapia dla nienarodzonego. Taką muzyczną terapię może zastosować w zaciszu domowym każda przyszła mama – nie tylko dziecku, które ma przyjść niebawem na świat, lecz również sobie.

Advertising
Advertising
  • Kiedy dziecko zaczyna słyszeć?

    Maluch w życiu płodowym słyszy już w pierwszym trymestrze ciąży. Pomimo tego, że jego uszy wykształcają się dopiero około 7 tygodnia, bodźce dźwiękowe dobiegają do niego od pierwszych jego chwil. Wykształcony narząd słuchu w 25 tygodniu życia rozpoznaje znajome głosy, dźwięki i muzykę. Jeśli zaczniesz więc od początku ciąży dawać dziecku możliwość obcowania z muzyką, pozytywne efekty odniesiecie wspólnie z maluszkiem po urodzeniu. Dzieci, którym puszczano muzykę w życiu płodowym, znacznie szybciej uspokajają się przy niej po urodzeniu.

  • Jak puszczać muzykę maluszkowi w brzuchu?

    Jak puszczać muzykę maluszkowi w brzuchu?

    W tym celu można zakupić specjalny pas muzyczny, który mama zakłada na brzuch. Niemniej jednak jest to spory wydatek, dlatego jego substytutem bez wątpienia mogą być tradycyjne słuchawki. Im ciąża jest bardziej zaawansowana, tym dziecko lepiej słyszy, toteż już po 25 tygodniu ciąży maluch słyszy muzykę puszczaną w pomieszczeniu.

  • Rodzaj muzyki

    Rodzaj muzyki

    Tę kwestię pozostawia się mamie. To, czego ona lubi słuchać i przy czym najłatwiej jest jej się zrelaksować i wyciszyć, jest dobre dla dziecka. Nie ma potrzeby puszczania dziecku klasycznej muzyki, jeśli mamie nie przypada ona do gustu i nie odczuwa podczas jej słuchania zadowolenia.

  • Jak głośna może być muzyka?

    Muzyka, którą puszcza się maluchom będącym jeszcze w brzuchu mamy, nie może być zbyt głośna. Dziecko tak czy inaczej zamanifestuje swoje niezadowolenie, gdy dobiegające do niego dźwięki będą za ostre i spowodują u niego dyskomfort. Muzyka klasyczna rzeczywiście nastraja, uspokaja, a według badań pozytywnie wpływa na rozwój mózgu dziecka. Niemniej jednak rockowa lista przebojów, której lubi słuchać mama, w rezultacie stanowi jednakowo korzystny aspekt co utwory Bacha, Mozarta czy Vivaldiego. Gdy przyszła mama ma zamiar wybrać się na koncert, musi pamiętać, by nie stać tuż obok sceny czy głośników. Jeśli tylko malec zaprotestuje nagłymi, nerwowymi ruchami, koniecznie powinna opuścić zbyt głośne dla dziecka miejsce.