Co warto mówić kobiecie w ciąży?

Opiekun artykułu: novika
Advertising
Co warto mówić kobiecie w ciąży?

Co warto mówić kobiecie w ciąży?

Ciąża jest dla kobiet wyjątkowym przeżyciem. Z jednej strony cieszą się przyszłym dzieckiem, lecz z drugiej muszą zmierzyć się z licznymi zmianami. Przybranie na wadze, zmiany hormonalne, zmienność nastrojów, opuchnięte nogi oraz inne elementy budzące dyskomfort często powodują pogorszenie samopoczucia. Nie powinno się pogarszać go mówieniem rzeczy, które sprawią jej przykrość. Można za to spróbować ją wesprzeć dobrym zdaniem.

Advertising
Advertising
  • „Będziesz świetną mamą”

    „Będziesz świetną mamą”

    Kobieta, która spodziewa się dziecka, zwłaszcza pierwszego, często odczuwa niepokój. Nie wie, czy będzie dobrą mamą, boi się tego momentu, boi się, że nie poradzi sobie w nowej roli. Można wspomóc ją w tym czasie jednym zdaniem, które upewni ją, że poradzi sobie ze wszystkim, niezależnie czy urodzi jedno dziecko, czy bliźniaki.

  • „Jesteś bardzo dzielna”

    Ciąża to duży wysiłek dla ciała. Często zmiany, które zachodzą w tym okresie, zmieniają kobiece ciało już na zawsze, jednak kobieta ma wrażenie, że nikt tego nie docenia. Dobrze jest przerwać ten tok myślenia. Wystarczy do tego jedno zdanie „jesteś dzielna”. Przyszła mama poczuje, że jest doceniona i że jej przyszły trud również będzie wartościowy.

  • „Wspaniale!”

    „Wspaniale!”

    Przyszła mama zazwyczaj cieszy się z przyszłego maleństwa, często jest ono wyczekiwane. Dlatego po ogłoszeniu tej wiadomości pytanie: wpadka? nie jest ani miłe, ani taktowne. Najlepiej szczerze pogratulować, ponieważ to, czy maluch był planowany, czy nie, nie ma żadnego znaczenia.

  • „Pięknie wyglądasz”

    Podczas ciąży trudno o dobre postrzeganie swojego wyglądu. Wiele kobiet nie czuje się już atrakcyjnie, są zmęczone, obolałe, większe, więc powiedzenie, że wyglądają ładnie i promiennie, z pewnością sprawi im przyjemność. W końcu piękno to nie tylko wygląd zewnętrzny, lecz również wewnętrzna radość, a tego oczekującej na dziecko mamie często nie brakuje.

  • „Bardzo proszę usiąść”

    „Bardzo proszę usiąść”

    W autobusie, w pociągu, w tramwaju, niezależnie od środka komunikacji nie wolno dopuścić do tego, aby kobieta w ciąży stała. Trzeba zaproponować jej miejsce siedzące. Dla niej jest to miłe i przynosi ulgę zmęczonym nogom, a ustępującego pokazuje jako kulturalną osobę, a nie kogoś zupełnie pozbawionego zasad wychowania.

  • „To będzie szczęśliwe dziecko”

    „To będzie szczęśliwe dziecko”

    Powiedzeniem tego zdania mówi się komplement jednocześnie mamie i dziecku. Pokazuje to, że z taką właśnie mamą jak ona dziecko będzie kochane, dobrze traktowane i pieszczone. Wzmacnia to pewność siebie przyszłej mamy oraz jej wiarę, że poradzi sobie ze wszystkim.