Jakie są przyczyny kobiecej niepłodności?
Jakie są przyczyny kobiecej niepłodności?
Gdy starania o dziecko przez dłuższy czas nie dają oczekiwanego rezultatu, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej oraz wykonać zlecone badania. Jeśli przez rok nie doszło do poczęcia, wówczas może to oznaczać problemy z płodnością spowodowane chorobą kobiety lub mężczyzny i trzeba rozpocząć leczenie. W przypadku kobiet jest kilka przyczyn niemożności zajścia w ciążę.
Zespół policystycznych jajników
Jedną z najczęstszych przyczyn problemów z zajściem w ciążę jest zespół policystycznych jajników. Schorzenie to związane jest z nadmiarem męskich hormonów w kobiecym ciele, co powoduje problemy z owulacją oraz jej nieregularność, która uniemożliwia zapłodnienie. Problemem są w tym przypadku przedwcześnie pękające pęcherzyki, z których powstają torbiele na jajnikach. Są one przeszkodą w zajściu w ciąże, zwłaszcza jeżeli jest ich bardzo dużo. Dodatkowym objawem zespołu policystycznych jajników jest zwiększone owłosienie na ciele, pojawiające się w mało typowych dla kobiet miejscach: na udach, brzuchu, klatce piersiowej.
Endometrioza
Choroba, która może spowodować niepłodność oraz inne, liczne schorzenia to endometrioza. Związana jest z odrywaniem się fragmentów śluzówki macicy i wędrowaniem ich poza macicę do jajników i jajowodów oraz innych narządów. Przylepiają się one do danego narządu, narastają tam, tworząc zakrzepy, zlepy, torbiele, które mogą powodować problemy z zajściem w ciążę oraz inne problemy zdrowotne.
Zaburzenia owulacji
Gdy pojawiają się zaburzenia owulacji, które nie są tylko jednorazowym wypadkiem, ale czymś stałym w życiu kobiety, o zajście w ciążę jest trudno. Zaburzenia owulacji to nie tylko brak konkretnego, co miesiąc zbliżonego terminu miesiączki. To także problemy jeszcze w czasie wzrostu jajeczka, jego uwalniania się z pęcherzyka, migracji przez jajowód, które utrudniają lub uniemożliwiają całkowicie poczęcie dziecka.
Niewydolność jajników
Każda kobieta ma inny zegar biologiczny i dłużej lub krócej jest płodna. Chociaż większość kobiet z początkami menopauzy i tym samym ustaniem pracy jajników mierzy się dopiero po 40 roku życia, zdarza się jednak, że dzieje się to przed tym wiekiem. Zwane jest to przedwczesną menopauzą, jajniki zaprzestają swoich czynności i jedyną możliwością zajścia w ciążę jest in vitro z komórką pobraną od innej kobiety, która zostaje dawczynią.
Hiperprolaktynemia
Pod nazwą hiperprolaktynemia kryje się choroba, która związana jest z wytwarzaniem zbyt dużej ilości prolaktyny. Wpływa ona na gruczoły w ciele, w tym gruczoł przysadki mózgowej, prowadząc do licznych problemów związanych z płodnością. W skrajnych przypadkach prowadzi do zaniknięcia miesiączki, zaburzeń owulacji i tym samym problemów z zajściem w ciążę. Może być spowodowana braniem tabletek zawierających dopaminę, działającą na hormony.