W jaki sposób pokonać zmęczenie?

Opiekun artykułu: emis
Advertising
W jaki sposób pokonać zmęczenie?

W jaki sposób pokonać zmęczenie?

Każdego od czasu do czasu dopada tak wielkie zmęczenie, że nie jest w stanie poruszyć ręką ani nogą i nawet zaparzenie kawy jest wysiłkiem nie do wykonania. Często zmęczenie fizyczne łączy się z psychicznym, szczególnie po wielu dniach wytężonej pracy lub po nieprzyjemnych wydarzeniach z życia osobistego, czasem ma się po prostu wiele na głowie i po pewnym okresie organizm mówi: stop. W takiej sytuacji trzeba zadbać o ciało i przywrócić mu utraconą równowagę.

Advertising
Advertising
  • Spacer

    Spacer

    Choć przy ogromnym zmęczeniu wydaje się niemożliwe wyjść poza kanapę, na której się leży, jest to idealny środek na pokonanie przemęczenia. Dzieje się tak dlatego, że ruch rozbija napięcie mięśni, relaksuje, zwłaszcza jeżeli spacer odbywa się w lesie albo po parku, wówczas spokój przyrody uspokaja oraz koi nerwy. Dodatkowo dostarcza się mózgowi odpowiednio dużo tlenu, co pobudza go do dalszego działania i odświeża. Niedobór tlenu powoduje ospałość i pogłębia zmęczenie. Z tego powodu warto przewietrzyć się przynajmniej przez 15 minut. Można również połączyć przebywanie na świeżym powietrzu z delikatnym wysiłkiem fizycznym – szybkim chodem, kilkoma skłonami lub przysiadami, które sprzyjają poprawieniu krążenia i relaksują.

  • Kąpiel

    Kąpiel

    Jednym z najbardziej znanych, a do tego skutecznych sposobów na zmęczenie jest ciepła kąpiel. Woda działa odprężająco i leżenie w niej, poddawanie się przyjemnemu ciepłu i omywaniu ciała pozwala skutecznie pozbyć się zmęczenia. Żeby kąpiel była skuteczniejsza, zachęcała do leżenia w wodzie dłuższy czas i relaksowała również psychicznie, warto dodać do wody olejki zapachowe. Bardzo dobrze sprawdza się olejek lawendowy, jaśmin, szałwia. Zamiast olejków można wykorzystać również musujące kulki oraz sole do kąpieli, najlepiej kupione w aptece, których wpływ na ciało jest sprawdzony. Sole do kąpieli nie tylko relaksują, ale również wygładzają ciało. Dodatkiem do kąpieli mogą być zapalone w łazience świece oraz delikatna muzyka.

  • Miłe spotkanie

    Miłe spotkanie

    Pomimo tego, że zmęczenie nie nastraja do spotkań towarzyskich, rozmowa z przyjaciółką, wspólna kawa, plotki to idealny sposób nie tylko na poprawienie sobie nastroju, ale i na zmęczenie. W czasie rozmawiania z kimś bliskim oraz śmiechu, jaki zazwyczaj wywołują opowiadane anegdotki, wytwarzane są hormony odpowiedzialne za poprawianie nastroju i tym samym relaksowanie ciała i ducha. Jeżeli zmęczenie nie pozwala wstać i wyjść na takie spotkanie ani zorganizować go w domu, dobra będzie także rozmowa przez telefon.

  • Dobry sen

    Dobry sen

    Zmęczone ciało i zmęczony umysł potrzebują dużo snu. Drzemka w południe, po męczącym dniu jest bardzo przydatna, jednak prawdziwy relaks zapewnia dopiero odpowiednia ilość snu w nocy. W przypadku dużego zmęczenia powinno to być 8 godzin. Dopiero wtedy organizm ma możliwość zregenerowania się, poukładania wszystkich informacji, odpoczynek. Najlepiej utrzymywać taki czas snu codziennie, jednak nie zawsze jest to możliwe. Warto jednak pamiętać, że jeśli dzieje się coś stresującego w życiu, lepiej wydłużyć czas spania, ponieważ właśnie to pomaga uporać się z męczącymi sytuacjami.