W jaki sposób należy ścinać drzewa?
W jaki sposób należy ścinać drzewa?
Kiedy okazuje się, że któreś z rosnących na naszej działce drzew trzeba wyciąć, powinniśmy podjąć decyzję, czy wykonamy to samodzielnie, czy też zwrócimy się do specjalisty. Niezależnie jednak od tego, kto wykona tę czynność, powinniśmy upewnić się, czy możemy pozbyć się danego drzewa – sprawy te regulują precyzyjne przepisy. Aby uniknąć kary finansowej, trzeba załatwić odpowiednie zezwolenie. Teraz dopiero można przystąpić do ścinania drzewa. Jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.
Przygotowanie
Zanim przystąpimy do ścinania drzewa, musimy określić kierunek jego upadku. Jeśli pień jest lekko pochylony, w tę stronę powinno upaść drzewo po ścięciu. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na koronę – tam, gdzie jest więcej gałęzi, drzewo jest cięższe i w tę stronę upadnie. Lina przywiązana do drzewa pomoże odpowiednio nakierować upadający pień.
Strój ochronny
Zanim przystąpisz do ścinania drzewa, zadbaj o odpowiedni ubiór. Konieczny jest kombinezon roboczy z mocnego materiału albo kurtka i mocne spodnie, buty robocze, rękawice oraz kask ze specjalną osłoną na twarz. Ochronę przed hałasem powodowanym przez piłę zapewnią ci specjalne słuchawki.
Stanowisko pracy
Zanim przystąpisz do ścinania drzewa, upewnij się, że usunąłeś wszystko, co mogłoby zostać zniszczone przez upadające drzewo, a w pobliżu nie ma ludzi (zwłaszcza dzieci) ani zwierząt.
Zasady bezpieczeństwa
Piłę należy trzymać mocno oburącz. Nigdy nie powinno się przykładać do pnia zakończenia ostrza, gdyż może to doprowadzić do poważnych obrażeń na skutek odskoczenia ostrza od pnia. Podczas pracy przy użyciu piły spalinowej oraz podczas uzupełniania paliwa nie wolno palić papierosów.
Czynności wstępne
Przed ścięciem drzewa obcinamy dolne gałęzie. Nie ścina się tych gałęzi, które znajdują się powyżej głowy pracującej osoby. Stoimy wyprostowani, w lekkim rozkroku, i staramy się przenieść cały ciężar piły na ścinaną gałąź.
Ścinanie drzewa – faza pierwsza
Stajemy po stronie, na którą ma upaść drzewo. Wykonujemy płytkie nacięcie (sięgające jednej czwartej grubości pnia) pod kątem 45 stopni. Następnie wykonujemy poniżej poziome nacięcie na tę samą głębokość, tak by oba cięcia się spotkały. Usuwamy wycięty fragment pnia.
Ścinanie drzewa – faza druga
Przechodzimy na drugą stronę pnia i wykonujemy kolejne poziome cięcie umiejscowione o 2 cm powyżej poprzedniego (w ten sposób unikniemy zakleszczenia się piły). Pomiędzy nacięciami powinien pozostać niewielki fragment pnia.
Ścinanie drzewa – faza trzecia
Wbijamy klin w drugie, głębsze nacięcie. Spowoduje on upadek drzewa w odpowiednim kierunku. Gdy usłyszymy trzask upadającego drzewa, natychmiast odsuwamy się na co najmniej 5 metrów w kierunku przeciwnym do tego, w którym upadnie drzewo.