W jaki sposób łagodzić podrażnienia na twarzy?

Opiekun artykułu: vegoku
Advertising
W jaki sposób łagodzić podrażnienia na twarzy?

W jaki sposób łagodzić podrażnienia na twarzy?

Pieczenie, zaczerwienienie, wysypka to typowe postaci podrażnienia skóry. Może pojawić się ono na każdej części ciała, lecz szczególnie uciążliwe jest, gdy występuje na twarzy. Uniemożliwia nałożenie makijażu, pojawia się znienacka i często w najmniej spodziewanych momentach. Żeby nie musieć zamykać się w domu i czekać, aż podrażnienie samo zniknie, najlepiej znać sposoby, które mogą szybko i skutecznie pomóc.

Advertising
Advertising
  • Wyciąg z aloesu

    Wyciąg z aloesu

    Aloes jest jednym z najlepiej znanych sposobów na łagodzenie podrażnień skóry, zarówno na twarzy, jak i na innych częściach ciała. Łagodzi swędzenie, zaczerwienienie i zmniejsza ewentualny obrzęk. Najlepiej sprawdza się świeży sok z aloesu lub kawałek liścia z dobrze nawilżonym miąższem, który można przykładać do podrażnionego miejsca. Jeżeli ma się skłonność do podrażnień, wówczas warto zacząć uprawiać w domu jeden aloes, który będzie służył w nagłych przypadkach. Dzięki aloesowi cera jest jednocześnie lepiej nawilżona.

  • Łagodny rumianek

    Łagodny rumianek

    Rumianek o łagodnym zapachu przydaje się nie tylko do łagodzeniu problemów żołądkowych, lecz również do leczenia podrażnień, które powstały z niewyjaśnionych powodów albo po użyciu kremu lub maszynki do golenia. Wystarczy zaparzyć 1 torebkę rumianku, przestudzić, a następnie przemywać twarz, ze szczególnym uwzględnieniem podrażnionych miejsc. Rumianek łagodzi stany zapalne, hamuje powstawanie nowych oraz zmniejsza wytwarzanie histaminy, która sprawia, że pojawiają się zaczerwienienia i swędzenie.

  • Płatki owsiane

    Z podrażnieniami na twarzy można radzić sobie również dzięki płatkom owsianych. Mają one właściwości nawilżające, kojące i oczyszczające, dzięki czemu łatwiej pozbyć się toksyn, które są odpowiedzialne za zaczerwienienia. Dodatkowo przyśpiesza gojenie. Płatki owsiane można stosować w formie maseczki – poprzez przygotowanie owsianki w ciepłej wodzie – na całą twarz albo punktowo na swędzące miejsca.

  • Kostki lodu

    Kostki lodu

    Gdy podrażnienie zaatakuje znienacka, można sięgnąć po łatwo dostępny środek, jakim jest lód. Wystarczy owinąć kostkę lodu w cienką chusteczkę bawełnianą i delikatnie przesuwać po podrażnionej skórze. Chłód paraliżuje komórki nerwowe i dzięki temu zmniejsza się obrzęk oraz ewentualny ból.

  • Duża ilość wody

    Duża ilość wody

    Picie dużej ilości wody – przynajmniej 2 litrów dziennie – jest polecane w wielu sytuacjach. Przy dietach, przy bólach głowy, a nawet przy podrażnieniach skóry. Mogą one pojawiać się, gdy ciało jest kiepsko nawilżone. Jednocześnie wypicie większej ilości wody niegazowanej, kiedy podrażnienie już się pojawiło, pomaga wypłukać toksyny z krwiobiegu.