Sposób na podlewanie kwiatów w czasie urlopu

Opiekun artykułu: zioom
Advertising
Sposób na podlewanie kwiatów w czasie urlopu

Sposób na podlewanie kwiatów w czasie urlopu

Dla osób uprawiających kwiaty na balkonie urlop to czas niepokoju i dylematów. Co z nimi zrobić, żeby nie zwiędły? Jeżeli ma się znajomego, który podejmie się tego zadania, warto skorzystać z pomocy, jednak jeśli nie, na kwiaty pada groźba zwiędnięcia. Nie chce tego żaden ogrodnik, dlatego warto wypróbować ciekawe i sprawdzone sposoby na umożliwienie przetrwania roślinom czasu bez opieki ogrodnika.

Advertising
Advertising
 • Zmiana miejsca

  Zmiana miejsca

  Pierwszym, co można zrobić, jest zmiana miejsca kwiatów. Jest to korzystne zwłaszcza w przypadku roślin na balkonach południowych, na których słońce zawsze grzeje podwójnie mocno. Można przestawić doniczki w zacienione miejsce balkonu albo mieszkania, dzięki czemu wlana do kwiatków woda będzie wolniej parowała i roślinie nie będzie groziło całkowite przesuszenie. Jednocześnie nie można pozbawić ich choćby minimum światła, trzeba jedynie zadbać, żeby nie świeciło ono na roślinę przez cały dzień.

 • Hydrożel

  Dobrym sposobem na zadbanie o roślinę jest skorzystanie z hydrożelu ogrodniczego. Miesza się go razem z ziemią i tym sposobem utrzymuje się w niej wodę aż przez 7 dni. Jest to jednak metoda wymagająca czasu, dlatego nie wykona się jej kilka godzin przed wyjazdem, kiedy ważniejsze jest pakowanie walizek. Lepiej pomyśleć o tym wcześniej.

 • Butelka z wodą

  Butelka z wodą

  Kolejny skuteczny sposób to butelka z wodą. Należy napełnić ją wodą, a następnie odwróconą do góry dnem zakopać w ziemi. Dzięki wytworzonemu podciśnieniu woda będzie stopniowo uwalniana do gleby, więc przez cały okres samotności ziemia będzie miała odpowiednio dużo wody. Nawet jak nie wystarczy jej na cały czas nieobecności hodowcy, roślinie i tak nie będzie groziło całkowite wysuszenie.

 • System rurek

  System rurek

  Jeżeli butelka to za mało lub chce się nawadniać więcej kwiatków jednocześnie, można zastosować system rurek. Z większego naczynia z wodą odprowadzić do kwiatków rurki, przez które będzie przepływać woda. Dzięki temu kwiaty będą dostawały odpowiednią ilość nawilżenia. Jest to praktyczne, ponieważ nie grozi im przelanie nadmierną dawką płynu.

 • Automatyczna konewka

  Automatyczna konewka

  Przed dłuższym wyjazdem warto zaopatrzyć się w automatyczną konewkę albo czujnik wilgotności. Dzięki jednemu z takich urządzeń można będzie ze spokojem wyjechać, zostawiając rośliny doskonale zaopatrzone w wodę.Urządzenia można zaprogramować w dowolny sposób, tak żeby dostarczały dawkę wody w określonej chwili. Po powrocie można zastać je zdrowe i zielone, bez konieczności wyrzucania któregokolwiek.