Smaczny likier śliwkowy – jak go przyrządzić?

Opiekun artykułu: babka
Advertising
Smaczny likier śliwkowy – jak go przyrządzić?

Smaczny likier śliwkowy – jak go przyrządzić?

Likier to bardzo dobry napój na deser. Chętnie pijany, zwłaszcza przez kobiety, lekko słodki lub bardzo słodki, w zależności od tego, z czego jest wykonany. Ze względu na zbliżający się sezon śliwkowy warto poznać przepis na likier z tych owoców. Stanowi słodkie urozmaicenie dnia, zwłaszcza dla tych, którzy nie przepadają za smakiem nalewek oraz wódek smakowych.

Advertising
Advertising
  • Niezbędne składniki

    Niezbędne składniki

    Pyszny likier można uzyskać wyłącznie z dobrych składników. Pomiędzy nimi muszą znaleźć się:
    * 1,2 kg śliwek węgierek,
    * 70 dag cukru,
    * 5 dag rodzynek,
    * 2 szklanki wody,
    * spirytus,
    * 1/2 laski cynamonu,
    * 3 – 4 goździki,
    * duży słoik,
    * butelki.

  • Pierwszy krok

    Wszystkie śliwki węgierki należy dokładnie umyć pod zimną wodą. Usunąć wszelkie listki oraz patyczki, które mogły zaplątać się między nimi. Po wykonaniu tego śliwki przekroić i pozbyć się pestek. Jeśli któryś z owoców jest robaczywy, wyrzucić go.

  • Drugi krok

    Drugi krok

    Wszystkie śliwki włożyć do dużego słoja. Zalać owoce spirytusem w takiej ilości, żeby wszystkie znalazły się pod nim. Odstawić w lekko zacienione miejsce na 2 dni.

  • Trzeci krok

    Trzeci krok

    W garnku połączyć ze sobą cukier, wodę, rodzynki, goździki i cynamon, tworząc ze składników syrop. Gdy będzie już płynny, można wyjąć goździki oraz cynamon, a sam płyn dolać do śliwek. Dokładnie zakręcić i wstrząsnąć, żeby wszystkie elementy połączyły się ze sobą.

  • Czwarty krok

    Czwarty krok

    Słoik ze śliwkami pozostawić w ciepłym, ale nie za ciepłym miejscu na 3 – 4 tygodnie. Im więcej likier będzie leżakował, tym bardziej będzie smakował śliwkami.Po upływie odpowiedniego czasu można przelać likier do czystych, umytych gorącą wodą butelek. Przechowywać w spiżarni i popijać wedle uznania.