Skuteczne usuwanie przebarwień na zębach

Opiekun artykułu: lordaz
Advertising
Skuteczne usuwanie przebarwień na zębach

Skuteczne usuwanie przebarwień na zębach

Białe, zadbane zęby to gwarancja pięknego uśmiechu, o którym marzy niemal każdy. Jednak dieta, używki, napoje, a także inne czynniki, w tym zdrowotne, sprawiają, że zęby zamiast białych stają się żółte lub brązowawe albo pokryte nieładnymi ciemnymi plamami. Nie jest to spełnieniem wizji o olśniewającym uśmiechu, dlatego warto skorzystać z różnych, w tym domowych, sposobów na przebarwienia zębów.

Advertising
Advertising
 • Maseczka z węgla

  Maseczka z węgla

  Jednym ze sposobów na odzyskanie białych zębów jest używanie maseczki z węgla aktywnego. Dzięki właściwościom absorbującym węgiel potrafi poradzić sobie z nalotem oraz przebarwieniami, które powstały przez zbyt duże ilości kawy i herbaty, które pija się codziennie. Już po pierwszym użyciu można zauważyć efekty, które z każdym kolejnym użyciem są coraz wyraźniejsze. Węgiel ma tę zaletę, że nie niszczy szkliwa w trakcie usuwania osadu, więc nie nadwątla zębów ani nie sprawia, że są bardziej podatne na urazy, a nawet złamania. Trzeba mieć jednak świadomość, że metoda ta usuwa przebarwienia, a nie kamień nazębny, który wymaga usuwania u dentysty.

 • Soda oczyszczona

  Soda oczyszczona

  Metoda znana jeszcze przez starsze osoby, które często ją stosowały – soda oczyszczona. Pewne jej ilości znajdują się w każdej paście do zębów, jednak bywa używana również jako mieszanka proszku z odrobiną wody. Stworzoną w taki sposób papkę nakłada się na zęby i pozostawia na 1 minutę, po czym spłukuje. Niestety, soda oczyszczona ma tendencję do niszczenia szkliwa, dlatego bezpieczniejszym sposobem jej stosowania jest płukanka z sody. Wystarczy 1/2 szklanki letniej wody i 1 łyżeczka sody oczyszczonej wymieszane ze sobą. Takim roztworem należy płukać zęby przynajmniej raz dziennie przez minimum 30 sekund. Podobnie można wykorzystać sok z cytryny. Nałożony bezpośrednio na zęby może im zaszkodzić, jednak wymieszany z wodą staje się dobrym środkiem odświeżającym i usuwającym brzydki nalot.

 • Żele wybielające

  Żele wybielające

  Popularnym sposobem na przebarwienia są również żele wybielające. Można je stosować zarówno samodzielnie, w domu, jak i w gabinecie dentystycznym. Samodzielne stosowanie wymaga systematyczności oraz cierpliwości, ponieważ kuracja trwa miesiąc i polega na codziennym nakładaniu pasków z żelem albo żelu na zęby oraz trzymaniu ich na zębach przez godzinę. Nie jest to wygodne, lecz przynosi pozytywne efekty. Jednak lepsze i bardziej trwałe efekty przynosi wybielanie w gabinecie dentystycznym. Zabiegi takie trwają od 2 do 4 tygodni. Każdy z zabieg trwa 30 – 45 minut, jednak jest bardzo skuteczny.

 • Dieta i przebarwienia

  Dieta i przebarwienia

  Kawa i herbata oraz mocno klejące się, przylegające do zębów produkty sprzyjają powstawaniu przebarwień, jednak są również produkty spożywcze, które mogą im zapobiegać. Są to przede wszystkim chrupiące, surowe warzywa i owoce. Marchewka, jabłka, seler pomagają usuwać resztki pokarmu z zębów oraz spomiędzy nich, dzięki czemu nie rozkładają się one przy zębach, a ich zaleganie nie tworzy plam. Dodatkowo są to produkty zdrowe i odświeżające oddech.

X