Sadzenie kukurydzy – krok po kroku

Opiekun artykułu: mariaczerwinska
Advertising
Sadzenie kukurydzy – krok po kroku

Sadzenie kukurydzy – krok po kroku

Choć uprawa kukurydzy w ogródkach przydomowych nie jest bardzo popularna, warto się do niej przekonać, gdyż jest to warzywo smaczne i zdrowe. Uprawa kukurydzy nie jest szczególnie trudna. Ważne, by znaleźć dla niej odpowiednie miejsce, ponieważ jest to wysoka roślina – niektóre odmiany osiągają nawet dwa metry. Można zdecydować się na kukurydzę cukrową o bardzo smacznych kolbach (spożywa się je na surowo albo gotowane czy grillowane) lub kukurydzę pękającą, z której robi się popcorn.

Advertising
Advertising
  • Stanowisko i gleba

    Stanowisko i gleba

    Kukurydza do wzrostu potrzebuje ciepła i nie toleruje przymrozków. Powinna rosnąć na miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Najlepsza jest dla niej gleba gliniasto-piaszczysta, lekko kwaśna (pH od 6,0 do 6,5). Stanowisko powinno być starannie przygotowane, gleba głęboko przekopana i spulchniona. Ze względu na duże zapotrzebowanie kukurydzy na składniki odżywcze jesienią należy ziemię nawieźć obornikiem lub kompostem i starannie przekopać.

  • Nawożenie

    Kukurydza jest wymagająca, jeśli chodzi o zasobność gleby w składniki pokarmowe. Potrzebuje zwłaszcza dużo azotu i potasu. Do nawożenia kukurydzy można stosować odpowiednie mieszanki nawozów mineralnych. Ponieważ mikroelementy w glebie wyczerpują się, a poza tym istnieje ryzyko przenoszenia chorób, kukurydzę powinno się sadzić co roku w innym miejscu, a na tym samym stanowisku nie częściej niż co cztery lata.

  • Pielęgnacja

    Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne to podlewanie oraz odchwaszczanie. Kukurydzę należy nawadniać w czasie upałów i bezdeszczowej pogody. Szczególnie wrażliwa na brak wody jest w czasie kwitnienia oraz dojrzewania kolb. Podczas usuwania chwastów należy uważać, żeby nie uszkodzić położonych płytko korzeni rośliny.

  • Wysiew nasion do gruntu

    Wysiew nasion do gruntu

    Nasiona kukurydzy cukrowej wysiewa się do gruntu w maju (przez cały miesiąc), natomiast kukurydzy pękającej – w pierwszej połowie maja. Powinno się je umieścić w ziemi na głębokości około 4 cm. Kukurydza powinna rosnąć w rozstawie około 30 cm, najlepiej w blokach po kilkanaście roślin, gdyż wtedy zostanie dobrze zapylona (kukurydza jest wiatropylna).

  • Uprawa kukurydzy z rozsady

    Jeśli wiosna na danym obszarze przychodzi późno, można uprawiać kukurydzę z rozsady. Po 3 – 4 tygodniach przygotowaną rozsadę wysadza się do gruntu, gdy nie ma już ryzyka przymrozków – nie wcześniej niż w drugiej połowie maja.

  • Zbiór kukurydzy

    Zbiór kukurydzy

    Kukurydzę cukrową zbiera się wtedy, gdy nitki na szczytach kolb staną się suche i brązowe, a z ziaren wypływa po nakłuciu mleczny sok (jest to tak zwana faza mleczna ziarniaków). Kolby powinno się spożywać świeże, nie należy ich przechowywać. Kukurydzę pękającą zbiera się we wrześniu, gdy ziarniaki są suche i twarde, a liście okrywające kolby – suche.