Jak prowadzić domową hodowlę ziół?

Opiekun artykułu: olkakomorowska
Advertising
Jak prowadzić domową hodowlę ziół?

Jak prowadzić domową hodowlę ziół?

Świeże zioła to bardzo smaczny i zdrowy dodatek do naszych potraw. Zioła w doniczkach można kupić w sklepie, ale bardzo często szybko więdną i nie mamy z nich wiele pożytku. Poza tym wielu oryginalnych ziół nie ma w sprzedaży. Aby mieć zawsze pod ręką świeże zioła, warto pomyśleć o ich hodowli w domu. Wystarczy parapet kuchenny (byle nie od strony północnej) i możemy zaczynać. Latem możemy wystawić doniczki i skrzynki z ziołami na balkon albo na taras. Jak prowadzić domową hodowlę ziół, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Rozsada czy sadzonki?

    Można zaopatrzyć się w gotowe sadzonki ziół w sklepie ogrodniczym. Takie rozwiązanie ma swoje zalety (oszczędzamy sporo pracy przy przygotowaniu rozsady), ale ma także wady. Sadzonki sporo kosztują, poza tym nie zawsze kupione przez nas egzemplarze będą silne i zdrowe. Dlatego warto poświęcić trochę pracy i przygotować rozsadę samemu.

  • Jak wyhodować zioła z nasion?

    Jak wyhodować zioła z nasion?

    Przygotuj trochę małych doniczek albo plastikowych pojemników (na przykład po jogurtach). W dnie zrób otworki do odprowadzania nadmiaru wody. Napełnij pojemniki ziemią do wysiewu nasion (jest ona specjalnie odkażana, więc kiełkujące roślinki nie zachorują). Wysiej do nich nasiona ziół. Należy to zrobić na początku marca oraz ewentualnie powtórzyć latem, by także jesienią i zimą mieć świeże zioła. Gdy siewki podrosną, przesadza się je do właściwych doniczek.

  • Gleba

    Na dnie doniczki, w której będziemy hodować zioła, należy umieścić warstwę drenażu (drobny żwir albo keramzyt). Zapobiegnie to nadmiernemu nawilgoceniu ziemi. Należy stosować ziemię uniwersalną, lekko kwaśną lub obojętną, z dodatkiem niewielkiej ilości piasku lub drobnego żwiru. Można także kupić specjalną ziemię dla warzyw i ziół.

  • Stanowisko

    Stanowisko

    Zioła potrzebują dużo światła, więc nie nadaje się dla nich strona północna. Nie należy ich jednak przegrzewać, optymalna temperatura to 15 – 20 stopni Celsjusza. Zioła są wrażliwe na przeciągi, więc jeśli otwieramy okno, rośliny należy odsunąć.

  • Podlewanie

    Zioła potrzebują dużo wilgoci, więc należy podlewać je często, ale trzeba także uważać, aby ich nie przelać. W czasie dużych upałów może być konieczne podlewanie nawet dwukrotnie w ciągu dnia. Nie można dopuścić do wysuszenia bryły korzeniowej, bo uschnięte zioła już nie ożyją. Podlewać należy wodą o temperaturze pokojowej. Woda z kranu powinna stać co najmniej dobę, zanim użyjemy jej do podlewania ziół.

  • Nawożenie

    W okresie wzrostu zioła należy podlewać nawozem płynnym co dwa tygodnie. Powinno się stosować nawozy naturalne.

  • Przycinanie

    Aby zioła bujnie rosły, trzeba je przycinać. Ucięte listki wykorzystujemy do potraw albo suszymy na później. Na ogół zrywa się wierzchołki pędów. Na łodydze powinny pozostać minimum trzy listki.