Problemy z włosami, ich przyczyny i leczenie
Problemy z włosami, ich przyczyny i leczenie
Problemy z włosami są przeróżnej maści. Jednym się łamią, drudzy borykają się z ciągłym przetłuszczaniem się, trzeci wciąż narzekają na rozdwajające się końcówki, a jeszcze innym włosy po prostu wypadają. Kłopoty z fryzurą mogą być spowodowane niewłaściwą pielęgnacją, jednak czasem mogą mieć zupełnie inne podłoże. Czasem warto przyjrzeć się im dokładnie, żeby wykluczyć jakąś poważną chorobę. Przestań więc zastanawiać się, co jeszcze możesz zrobić, żeby poprawić kondycję swoich włosów, i idź do specjalisty. Dzięki temu uzyskasz fachową poradę, jak o nie zadbać lub w razie potrzeby szybko podejmiesz leczenie.
Odpowiednia dieta to podstawa
Czasem głównym winowajcą kiepskiego stanu włosów jest twój jadłospis. Ta teoria została potwierdzona badaniami dietetyków i fizjologów żywienia. Główną przyczyną słabych, łamliwych włosów o końcówkach z tendencją do rozdwajania się jest niedobór witamin oraz białka. W lecie czy wczesną jesienią ludzie zjadają więcej owoców i warzyw niż np. zimą czy wczesną wiosną. Spróbuj więc urozmaicić swoje menu właśnie w czasie trwania tych pór roku. Wyjdzie to na zdrowie nie tylko samym włosom, ale i całemu organizmowi. Wiele osób, których dotyczy ten problem, uważa, że najlepszym sposobem na poradzenie sobie z nim jest zażywanie odpowiednich tabletek. Czasem rzeczywiście tak się dzieje, ale o wszystkim musi decydować lekarz. W większości przypadków obciążanie organizmu lekami nie jest dobrym pomysłem. Twój organizm będzie potrzebować więcej minerałów i witamin. Wapń, magnez i krzem najlepiej wchłaniają się, gdy pochodzą z naturalnych źródeł. Białko najlepiej jeśli pochodzi z chudego mięsa, ryb, roślin strączkowych czy kurzych jajek. Szczególnie korzystny wpływ mają żółtka. Aby dostarczyć odpowiednią ilość wapnia, pij dużo mleka i spożywaj jego przetwory, np. jogurty, kefiry czy maślankę light. Szczególnie polecanymi warzywami są szpinak, brokuły oraz wszelkie rośliny podchodzące od kapusty. Najlepszymi owocami są te, które zawierają mało cukru.
Gruntowne badania
Nie traktuj kłopotów z włosami jako chwilowego problemu kosmetycznego. Takie podejście jest sporym błędem, zwłaszcza jeśli utrzymuje się dłużej niż kwartał. Osłabienie i wypadanie włosów u kobiet może być wynikiem problemów z tarczycą. Ponadto towarzyszy anemii, niedożywieniu, np. związanemu z bardzo restrykcyjną dietą. Najważniejsze jest ustalenie przyczyny gubienia włosów. W tym celu będą konieczne badania – morfologia krwi, poziom hormonów tarczycy. W momencie, gdy poznasz przyczynę wypadania włosów, rozpocznie się leczenie, które poprawi ich stan. Bardzo często istotą problemu jest niewłaściwa dieta. Wtedy zaleca się jej zmianę i przyjmowanie odpowiednich suplementów. Równie ważna jest prawidłowa pielęgnacja włosów, czyli używanie odpowiedniego szamponu i odżywek. Może pojawić się potrzeba wcierania w skórę głowy preparatów przepisanych przez lekarza.
Trychologia
Trychologia jest dziedziną, którą można umieścić na pograniczu medycyny i kosmetologii. To stosunkowo młoda nauka, z której osiągnięć chętnie korzystają lekarze, gdyż cieszy się ich dobrą opinią. Jest także popularna pośród osób borykających się z problemami skóry głowy i włosów. Kompleksowe badania, które wykonuje się w jej ramach, pozwalają na szybką diagnozę przyczyn osłabienia włosów, ich wypadania, łupieżu czy przetłuszczania się. Za pomocą mikrokamery specjalista jest w stanie ocenić stan skóry głowy, włosów i ich cebulek. Sam trichogram bada stan twoich włosów na podstawie 150 pojedynczych kosmyków, które zostały wyrwane z różnych miejsc na głowie. W ten sposób może ocenić ich żywotność oraz wskazać przyczyny kłopotów, które są zależne od skóry. Trycholog może zaproponować kurację, która wzmocni włosy, a także wskazać preparaty pielęgnacyjne, dzięki którym zadbasz o swoje włosy w domowym zaciszu. Zaproponuje również odpowiednie dla ciebie i twoich włosów suplementy diety.
O tym warto pamiętać
Jeśli chcesz wzmocnić działanie swojego szamponu, możesz dodać do niego napar przyrządzony z ziół. Posiadaczkom włosów cienkich ze skłonnością do wypadania zaleca się stosowanie liści gruszy, kwiatów nasturcji, pokrzywy, rumianku czy skrzypu polnego. Działanie tych naturalnych składników wzmocni właściwości szamponu, dzięki czemu stan twoich włosów zdecydowanie się poprawi.
Mezoterapia
Mezoterapia igłowa jest nowoczesnym, ale i sprawdzonym sposobem wzmacniania włosów. Pamiętaj jednak, że ten zabieg musi być przeprowadzony przez lekarza medycyny estetycznej lub pod jego ścisłym nadzorem. W przeciwnym razie zamiast pomóc, może ci przynieść znaczną szkodę. Cały zabieg polega na wstrzyknięciu w skórę głowy preparatów mineralnych, witamin i leków o działaniu przeciwzapalnym. Dzięki temu obserwuje się poprawę odżywienia osłabionych włosów oraz zatrzymanie ich wypadania. Zaleca się go zwłaszcza osobom, które cierpią na łysienie plackowate. Do zabiegu pacjent zostaje znieczulony, ale mimo tego może odczuwać ból. Zabieg powinien być wykonywany co tydzień przez co najmniej 2 miesiące, by zagwarantować poprawę stanu skóry głowy i włosów.