Jakie są sposoby na pozbycie się zaskórników?
Jakie są sposoby na pozbycie się zaskórników?
Z zaskórnikami, czy też inaczej wągrami, walczą nie tylko te osoby, które na co dzień zmagają się z bardzo zaawansowanym trądzikiem. Mogą się one pojawić również u tych osób, które mają bardzo nikłe problemy z cerą, są po ciąży albo są już dojrzałe. Walka z nimi może trwać nawet całymi miesiącami czy latami, jeśli jednak zadbamy o odpowiednią pielęgnację, to uda nam się ich pozbyć. Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, w którym znajdziesz kilka skutecznych sposobów na wyeliminowanie wągrów.
Rodzaje zaskórników
Kiedy mówimy o zaskórnikach, to najczęściej przychodzą nam na myśl czarne punkciki zlokalizowane w tych miejscach twarzy, gdzie wydzielane jest najwięcej sebum i mamy rozszerzone pory, czyli na czole, nosie oraz brodzie. Są to ta zwane zaskórniki otwarte, ale możemy mieć również do czynienia z zaskórnikami zamkniętymi, które najczęściej widoczne są tylko pod światło i lekko wyczuwalne pod naciskiem placów. Zarówno jedne, jak i drugie mogą przekształcić się w grudkę, która nazywamy potocznie pryszczem.
Aspiryna
Skuteczną i domową metoda na pozbycie się zaskórników, zwłaszcza tych otwartych, jest maseczka wykonana z aspiryny. Wystarczy, że jedną aspirynę wrzucić do szklanki, a następnie rozgnieciesz ją z dosłownie kilkoma kroplami wody. Tak powstałą papkę nałóż na miejsca, które objęte są zaskórnikami. Powtarzaj kurację co kilka dni i obserwuj efekty.
Woda z cytryną
Kolejnym dobrym sposobem na pozbycie się zaskórników jest stosowanie toniku powstałego na bazie wody oraz cytryny. Cytryna działa antybakteryjnie oraz ściągająco, co jest istotne w walce z wągrami. Przy okazji, przemywanie buzi tym specyfikiem sprawi, iż będzie ona bardziej promienna i jaśniejsza. Pamiętaj tylko o tym, iż cytryna może mieć działanie wysuszające, a cerę z wągrami należy nawilżać kremami o lekkiej formule, a nie dodatkowo wysuszać.
Peeling i kremy złuszczające
W przypadku wągrów ważne jest także złuszczanie starego naskórka. To pomaga zarówno pozbyć się tych zamkniętych, jak i otwartych. Trzeba jednak pamiętać, iż jeśli masz na skórze ropne wykwity, to nie powinnaś stosować peelingów gruboziarnistych. Spowodują one, że przeniesiesz bakterie na całą twarz i wykwitów pojawi się więcej. Zdecydowanie lepszą opcją dla ciebie będzie użycie peelingu enzymatycznego lub też kremów z kwasami, które mają działanie złuszczające.
Wizyta u kosmetyczki
Jeśli na twojej twarzy pojawiło się bardzo wiele zaskórników, zarówno otwartych, jak i zamkniętych i nie są one spowodowane problemami skórnymi z trądzikiem, a złym stylem odżywiania, stresem czy czynnikami zewnętrznymi, możesz udać się do kosmetyczki na manualne oczyszczanie twarzy. Kosztuje ono około 80 – 150 złotych, w zależności o miasta i gabinetu. Ma ono swoich zwolenników i przeciwników, jeśli jednak nigdy wcześniej go nie próbowałaś, to warto to zrobić i przekonać się, jak twoja cera na nie zareaguje. Pamiętaj, żeby wybrać sprawdzoną kosmetyczkę, które profesjonalnie podejdzie do oczyszczania i nie zrobi ci nim krzywdy. Przez pierwszych kilka dni twoja cera będzie podrażniona i czerwona, a potem może zacząć się także intensywnie łuszczyć, jednak po około 10 – 14 dniach zobaczysz naprawdę spektakularne efekty. Pamiętaj jednak, by od tej pory pilnować swojej diety i trybu życia.