Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie na wiosnę?
Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie na wiosnę?
Jeśli chcemy w sezonie cieszyć się odpoczynkiem w pięknym ogrodzie, trzeba już wczesną wiosną zająć się jego pielęgnacją. Zanim jednak przystąpimy do wysiewania i sadzenia roślin, powinniśmy zrobić trochę porządków, zwłaszcza jeśli nie zadbaliśmy o to zbyt starannie na jesieni. Konieczny jest przegląd narzędzi ogrodniczych i wykonanie niezbędnych napraw. Trzeba usunąć z ogrodu śmiecie czy pozostałe jeszcze sprzed zimy liście. Jakie jeszcze prace trzeba wykonać w ogrodzie na wiosnę, dowiesz się z tego artykułu.
Drzewa i krzewy
Zaczynamy od starannego przyjrzenia się naszym drzewom. Dopóki nie mają liści, można je przycinać. Trzeba koniecznie usunąć gałęzie, które zimą połamał wiatr, a także uschnięte i chore. Warto także prześwietlić koronę drzewa i nadać jej ładny kształt, wycinając te gałęzie, które rosną zbyt gęsto albo się krzyżują. Przycinamy również krzewy, z których najpierw należy zdjąć zimowe osłony. Trzeba też wyciąć stare pędy, by krzewy nie rosły zbyt gęsto. W kwietniu możemy sadzić iglaki, krzewy ozdobne i owocowe, drzewa liściaste oraz róże. Natomiast w maju sadzimy różaneczniki i azalie (wymagają one kwaśnej gleby).
Trawnik
Gdy śnieg stopnieje i ziemia lekko obeschnie, należy starannie wygrabić trawnik. Jeśli darń jest zbyt zbita i zaczął pojawiać się mech, trzeba przeprowadzić zabieg wertykulacji. Uszkodzone fragmenty trawnika obsiewamy nową trawą.
Rabaty
Na wiosnę po ustąpieniu mrozów należy uporządkować rabaty. Zimowe okrycie (liście, słomę oraz stroisz) zdejmujemy i przeznaczamy na kompost. Natomiast torf i korę warto pozostawić na rabatach jako ściółkę, aby ograniczyć rozrost chwastów i zatrzymać wilgoć w glebie. Usuwamy wszystkie zaschnięte części roślin, by mogły się one ładnie rozrosnąć. Należy wyciąć przekwitłe kwiatostany bylin i przyciąć trawy ozdobne.
Oczko wodne
Oczko wodne trzeba na wiosnę starannie oczyścić, najlepiej za pomocą specjalnego odkurzacza, by usunąć zalegające na dnie zbiornika resztki roślin. Jest to konieczne, by nie dopuścić do rozwoju glonów i pogorszenia się jakości wody w stawku. Trzeba także przejrzeć i w razie potrzeby poddać konserwacji pompy i filtry. Jeśli ryby zimowały w oddzielnym zbiorniku, wpuszczamy je do stawu. Porządkujemy także rośliny wodne.
Meble ogrodowe
Wiosną warto także zadbać o meble ogrodowe. Czyścimy je i myjemy w sposób właściwy dla tworzywa, z którego są wykonane. Jeśli zimą wiatr i śnieg uszkodziły nasze ozdobne kraty czy pergole, dokonujemy niezbędnych napraw.
Ścieżki, podjazdy i patio
Wszelkie powierzchnie kamienne, ceglane czy betonowe warto na wiosnę oczyścić z nagromadzonego na nich brudu. Sól drogowa i olej kapiący z samochodu zrobiły swoje, a w szczelinach rozrastają się mchy i porosty. Bardzo zabrudzone podłoże najlepiej umyć wodą pod ciśnieniem.
Rośliny
Wiosna to czas wysiewu nasion roślin jednorocznych do gruntu albo do doniczek na rozsadę. Już w marcu można wysiewać do gruntu nagietki, maki czy chabry. W kwietniu siejemy astry letnie i żeniszki. Po 15 maja, gdy nie grożą już przymrozki, można wysadzać na miejsca stałe wszystkie kwiaty jednoroczne, także tak wrażliwe, jak pelargonie czy nasturcje. Pod koniec maja na rozsadniku wysiewamy rośliny dwuletnie i byliny. Na wiosnę należy również zająć się rozmnażaniem bylin przez podział i przez sadzonki pędowe. Sadzimy bulwy i cebule roślin kwitnących latem (lilie, mieczyki, begonie bulwiaste, dalie czy pacioreczniki).