Jaki jest wpływ nikotyny na człowieka?
Jaki jest wpływ nikotyny na człowieka?
Nikotyna jest związkiem chemicznym występującym w liściach tytoniu. Ten alkaloid jest silną neurotoksyną, dawka 60 mg czystej nikotyny powoduje utratę przytomności, drgawki i zgon. Nałogowi palacze, nawet wypalający wiele papierosów dziennie, nie są jednak na to narażeni, gdyż pochłaniane przez nich dawki nie są nigdy tak duże. Czy to znaczy, że palenie papierosów nam nie szkodzi? Niestety, mniejsze dawki nikotyny też mają wpływ na organizm człowieka. Jaki to wpływ, dowiesz się z tego artykułu.
Osoby, które zastąpiły palenie papierosów e-paleniem, powinny starannie dobierać dawki nikotyny zawarte w płynie do e-papierosów. Nikotyna w e-papierosach wchłania się inaczej niż w papierosach tradycyjnych.
Pobudzające działanie nikotyny
Małe dawki nikotyny (od 1 do 3 mg) mają działanie stymulujące i pobudzające. Nikotyna powoduje, że wytwarzana jest większa ilość adrenaliny. Zaczynamy funkcjonować w stanie silnej mobilizacji, źrenice rozszerzają się, serce bije szybciej, zmniejsza się odczucie bólu. Nie odczuwamy także łaknienia, często więc ludzie palą papierosy, żeby oszukać głód. Choć popularny pogląd głosi, że papierosy uspokajają, to nieprawda. Pod wpływem niewielkiej dawki nikotyny zachodzą w organizmie takie same procesy, jak w stanie silnego stresu. Nikotyna powoduje także choroby serca i układu krążenia.
Czy nikotyną można się zatruć?
Ponieważ nikotyna jest neurotoksyną, czyli działa na układ nerwowy, większe dawki są bardzo szkodliwe dla człowieka. Nikotyna to trujący roślinny alkaloid, który blokuje działanie komórek nerwowych (warto o tym pamiętać, jeśli sądzimy, że dzięki zapaleniu papierosa można jaśniej myśleć). Zmienia się nasze postrzeganie, zaczynamy czuć się lekko, oderwani od rzeczywistości. Ale po tej chwili euforii przychodzi zmęczenie, nie mamy energii, trudno nam zebrać myśli. Zaczyna nas razić światło. Typowym objawem działania toksyny są też wymioty i biegunka. Przy jeszcze większej dawce pojawiają się halucynacje. Jeśli wystąpią drgawki, jest to sygnał, że podana dawka może być śmiertelna.
Czy nikotyna jest groźna dla palaczy?
Paląc papierosy, dostarczamy do organizmu niewielkie dawki nikotyny. Teoretycznie dym z jednego papierosa może jej zawierać nawet 1 mg, ale to nie znaczy, że po wypaleniu 60 papierosów nastąpi śmiertelne zatrucie tym alkaloidem. Tolerancja palaczy na nikotynę się zwiększa. Poza tym większość nikotyny ulega metabolizacji w wątrobie. Nie znaczy to jednak, że palenie jest dla naszego organizmu obojętne. Nawet nieduże dawki nikotyny są toksyczne. Na szkodliwe działanie tego alkaloidu jest narażony między innymi układ krążenia. Często po wypaleniu w krótkim czasie wielu papierosów pojawia się kołatanie serca i inne przykre dolegliwości, a kardiolodzy zawsze zalecają chorym rzucenie palenia.
Dlaczego nikotyna uzależnia?
Pod wpływem palenia papierosów zwiększa się w mózgu poziom dopaminy, a hormon ten odpowiada za poczucie szczęścia. Powoduje to powstanie uzależnienia – zapalamy kolejnego papierosa, żeby znów się dobrze poczuć, a potem jeszcze jednego… Taki mechanizm jest charakterystyczny dla wielu substancji uzależniających, takich jak choćby heroina czy kokaina.