Jak zmotywować się do pracy?
Jak zmotywować się do pracy?
Umiejętność skutecznego zmotywowania samego siebie do określonych działań to niezwykle przydatna i ceniona cecha. Czasem znaczy ona więcej niż umiejętności i talent. Odpowiednie podejście do obowiązków nie zastąpi oczywiście powyższych, ale daje nam możliwość ich wykorzystania. Na nic zda się ogromna wiedza, jeśli najzwyczajniej w świecie nie będzie ci się chciało czegokolwiek z nią zrobić. Naucz się już dziś, w jaki sposób przyjaźniej myśleć o swojej pracy i jak sprawić, by podchodzić do niej z większym entuzjazmem. Oto kilka pomysłów.
Doświadczenie
Za każdym razem, gdy narzekasz na swoją pracę i myślisz już tylko o swoim cierpieniu, pomyśl o korzyściach, jakie ci daje. Dzięki doświadczeniu, jakie w niej zdobędziesz, będziesz mogła znaleźć w przyszłości coś bardziej odpowiedniego, co znaczniej lepiej będzie współgrać z twoimi oczekiwaniami. Czasem dobrze jest zacisnąć zęby i przeczekać najtrudniejszy czas. Dążąc do celu, w końcu wylądujesz tam, gdzie planujesz.
Szybciej zaczniesz, to szybciej skończysz
To powiedzenie chyba każdy kiedyś słyszał z ust ojca poganiającego nas do wykonania zadania. I jest to prawda. Odkładanie pracy w nieskończoność sprawi, iż będziesz wykonywał ją po łebkach, na ostatnią chwilę. Takie podejście może ujść płazem przy sprzątaniu własnego pokoju, lecz w poważnej pracy jest niedopuszczalne i szybko przekreśli twoje szanse na awans. Naucz się, by do realizacji zadania podchodzić natychmiast.
Organizuj pracę
Czasem zniechęcamy się do wykonywania obowiązków tylko dlatego, iż wydaje nam się, że przerastają one nasze możliwości. Niejednokrotnie powodem jest to, że nawet nie zadaliśmy sobie tyle trudu, by przyjrzeć się zadaniu z bliska. Być może znaleźlibyśmy receptę na to, by ułatwić sobie zadanie i znacznie je skrócić. Kreatywność jest w pracy niezbędna.
Nagradzaj się
Jeśli brak ci wewnętrznej motywacji do pracy, to poszukaj jej w innym źródle. Pomyśl zatem, jakie możliwości daje ci dobrze wykonana praca. Po zrealizowaniu projektu dostaniesz pieniądze, za które możesz sobie kupić nowe buty lub pojechać ze znajomymi na weekend. Nie wstydź się myśleć o pieniądzach oraz o tym, co możesz za nie dostać. Uczciwie zarobione pieniądze możesz wydawać, jak ci się podoba i na pewno nie powinnaś się nikomu tłumaczyć. Robienie sobie mniejszych lub większych prezentów jest bardzo korzystne, gdyż podnosi naszą samoocenę i daje nam energię do dalszej pracy. Czego chcieć więcej?
Przestań lamentować
Najtrudniejsze do pokonania przeszkody to te, które tworzymy sobie sami. Przestań więc użalać się nad swoim losem i zacznij działać. Zanim się zorientujesz, skończysz pracę i resztę czasu poświęcisz dla siebie. Marudzenie chyba jeszcze nikomu nie pomogło.