Jak zmniejszyć koszty utrzymania w dużym mieście?
Jak zmniejszyć koszty utrzymania w dużym mieście?
Bardzo często, rozpoczynając studia, zaczynamy również żyć na własną rękę. Nawet jeśli otrzymujemy stypendium lub finansowo pomagają nam rodzice i nie zarabiamy sami na siebie, to i tak musimy nauczyć się, jak gospodarować pieniędzmi. Wielu ze studentów nigdy wcześniej nie miało do czynienia z racjonalnym planowaniem wydatków, oszczędzaniem ani nawet robieniem dużych zakupów domowych, dlatego też często okazuje się, że nie potrafią zarządzać pieniędzmi w taki sposób, aby wystarczyło ich na cały miesiąc. Ten artykuł pomoże ci zobaczyć, na czym można zaoszczędzić, oraz podpowie, jak zmniejszyć koszty utrzymania w dużym mieście.
Gotuj
Pierwszym częstym błędem studentów jest brak dbałości o kwestię żywienia. Wielu żaków wybiera wygodniejsza opcję i zamiast gotować sobie obiady, decyduje się na jedzenie na mieście. Nawet jeśli wybierzesz tani bar mleczny czy też studencką stołówkę, samodzielne gotowanie wyniesie cię taniej i zawsze będziesz jadł tylko to, co lubisz. Wykupując karnet na obiady, ryzykujesz, że nawet kilka razy w tygodniu wypadnie ci jeść coś, czego nie cierpisz. Dodatkowo, pichcąc sobie na stancji, uczysz się podstaw gotowania, co na pewno przyda ci się później. Jeśli zaś chodzi o stronę cenową, obiady w karnetach kosztują około 12 złotych. Taka kwota spokojnie wystarczy ci na dwa domowe, pełnowartościowe i urozmaicone dania.
Ruch
Jeśli mieszkasz blisko wydziału, na którym masz zajęcia, a pogoda jest ładna, zrezygnuj z autobusów czy tramwajów. Przejście tego kilometra czy dwóch nie zajmie ci wiele czasu, a będzie dobre zarówno dla twojego organizmu, jak i portfela. Jeśli zaś znalazłeś stancję oddaloną o kilka – kilkanaście kilometrów od budynku uczelni, kup bilet miesięczny tylko na jedną, najczęściej jeżdżącą linię. W ten sposób również zaoszczędzisz.
Promocje
W dużych miastach akademickich zazwyczaj większość zakładów usługowych, pubów i restauracji wychodzi naprzeciw studentom i oferuje im naprawdę okazyjne zniżki. Można taniej skorzystać zarówno z zabiegów kosmetycznych czy usług fryzjerskich, jak i z nauki jazdy samochodem czy kupna pizzy. Warto rozglądać się za takimi promocjami.
Grupowe zakupy
Podobnie rzecz się ma z tzw. grupowymi zakupami, których ofertę ma każde większe miasto w Polsce. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę internetową, a weekend za miastem, tajskie jedzenie czy nowa patelnia będą o połowę tańsze.
Zarządzanie budżetem
Najlepszą metodą, aby zobaczyć, jakie błędy się popełnia i na czym można zaoszczędzić, jest organizacja budżetu. Jeśli nauczyć się tej umiejętności na studiach, będziesz ją mógł z powodzeniem wykorzystać w przyszłości. Gromadź swoje rachunki oraz paragony. Postaraj się podzielić twój budżet na kategorie: czynsz i rachunki, bilet miesięczny, zakupy domowe, rozrywka, kosmetyki i ubrania. Pierwsze trzy grupy są obowiązkowe i najpierw pomyśl o nich. Dopiero kiedy tam znajdziesz oszczędności, podziel je na pozostałe dwie grupy. Szybko zorientujesz się, że racjonalne planowanie wydatków pozwala odłożyć sporo pieniędzy.