Zasady zakupów grupowych w Internecie

Opiekun artykułu: radlowska
Advertising
Zasady zakupów grupowych w Internecie

Zasady zakupów grupowych w Internecie

Wśród zakupów internetowych popularnością cieszą się ostatnio zakupy grupowe, np. na popularnym portalu Groupon. Wydaje się, że sama zasada jest prosta i wszyscy wiedzą, o co w tym chodzi, jednak w zderzeniu z rzeczywistością nie jest to takie proste. Zarówno kupujący, jak i sprzedający mogą wpaść na różnego rodzaju pułapki, które najczęściej wynikają z braku wiedzy o zasadach tego rodzaju zakupów.

Advertising
Advertising
  • Świadomy wybór

    Świadomy wybór

    Zakupy grupowe zachęcają przede wszystkim dużymi obniżkami, które sięgają 50%, 60%, a nawet 90%. Sprawia to, że potencjalny klient zatrzymuje wzrok na ofercie i gotów jest kupić od razu produkt lub usługę, uznając, że taka okazja drugi raz się nie zdarzy. Z pewnością takie zniżki brzmią kusząco, lecz należy spojrzeć na to, czego dotyczy oferta – jakiej usługi albo produktu i porównać ją z cenami sprzed zniżki. Może się okazać, że obniżka wcale nie jest tak wysoka lub w ogóle jej nie ma i w lokalnym salonie fryzjerskim przedłużanie włosów jest w tej samej cenie. Wówczas niczego się nie zyskuje. Trzeba uważać także na inne kategorie wśród ofert i porównywać je z cenami w sklepach lub na allegro. To, że coś pojawia się pod szyldem „okazja”, nie oznacza, że naprawdę nią jest.

  • Dobra ostrożność

    Dobra ostrożność

    Wyjazdy krajowe i zagraniczne to jedna z popularniejszych opcji wybieranych na Grouponie. Nic dziwnego, skoro wyjazdy weekendowe w ciekawe miejsca, do tego ze śniadaniem lub obiadem potrafią mieć atrakcyjne ceny. Jednak nim zakupi się taką wycieczkę, lepiej sprawdzić stronę internetową danego ośrodka. Nie jest to przesadna podejrzliwość. W ofercie, która ma na celu sprzedanie czegoś, zawsze przedstawia się przede wszystkim superlatywy, które mają zachęcić do zakupu. Jest to zrozumiałe, ale dla klienta może być mylące. Dopiero sprawdzenie, czy hotel lub ośrodek istnieje naprawdę i oferuje reklamowane warunki, można ze spokojem wcisnąć opcję „kup” i zapłacić.

  • Konto i zakup

    Żeby móc zakupić coś na portalu oferującym zakupy grupowe, niezbędne jest założenie konta. Niektóre z serwisów nie pozwalają przeglądać ofert, jeżeli nie jest się zarejestrowanym użytkownikiem. Samo założenie konta nie jest związane z żadnymi opłatami, a jedynie z podaniem danych osobowych oraz adresu poczty elektronicznej. Lepiej nie podawać nieprawdziwych informacji, ponieważ może to utrudniać późniejsze zakupy. Tak samo, nie należy podawać zmyślonego adresu mailowego – na niego przyjdzie wiadomość z kuponem po zakupie usługi albo produktu. Sposób zakupu jest prosty. Naciska się odpowiedni przycisk z napisem „kup” i płaci. Sposobów płatności jest kilka: paypal, karta kredytowa, przelew.

  • Kupon rabatowy

    Po zakupie otrzymuje się na maila kupon rabatowy. Dobrze jest sprawdzać również folder oznaczony jako spam, gdyż wiadomości lubią się tam zaplątać. Otrzymanie kuponu rabatowego następuje albo od razu po zakupie, albo po zakończeniu całej aukcji. Szczegóły podane są w ofercie danego przedmiotu lub usługi. Kupon należy wydrukować i okazać w miejscu, które zaoferowało swoje usługi. Uprawnia on do skorzystania z nich w określonym w aukcji terminie.