Sposoby na zarządzanie domowym budżetem

Opiekun artykułu: wikusiama
Advertising
Sposoby na zarządzanie domowym budżetem

Sposoby na zarządzanie domowym budżetem

Nauka zarządzania domowym budżetem to absolutna podstawa oszczędzania i racjonalnego wydawania pieniędzy. Każdy, kto zaczyna żyć na własny rachunek, powinien postarać się, by jego domowy budżet był zarządzany z głową oraz by wszystko było uporządkowane. Tylko w ten sposób można tak zarządzać swoimi pieniędzmi, by zawsze starczyło nam na opłacenie rachunków, kupno potrzebnych artykułów spożywczych i przemysłowych oraz innych, niezbędnych do codziennego życia rzeczy. Choć wiele osób takie dokładne zarządzanie przeraża, to jednak wcale nie jest ono takie trudne, kiedy pozna się kilka tricków oraz zasad. Przekonaj się sam!

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Choć czasem jest trudno znaleźć choćby kilkadziesiąt złotych w miesiącu na przyjemności, staraj się szukać promocji lub korzystać z innych rozwiązań. Fajną bluzkę można kupić za kilka złotych w second-handzie, a piknik nad brzegiem rzeki czy jeziora można zorganizować sobie za darmo. Wystarczy zrobić śniadanie, schować je do plecaka i wyruszyć z kocem na świeże powietrze.

  • Dowiedz się, ile wydajesz

    Dowiedz się, ile wydajesz

    Pierwsza i podstawowa sprawa jest taka, że musisz dowiedzieć się, ile wydajesz na poszczególne kategorie: jedzenie, chemia i kosmetyki, bilety/paliwo, rozrywka, rachunki i raty. To zdecydowanie podstawowe kategorie. Jak dowiedzieć się, ile wydajesz na każdą z nich? To proste, najpierw musisz zrobić dwa miesiące analizy. 60 dni to minimum, by dowiedzieć się, ile średnio się wydaje. Musisz założyć zeszyt, w którym będziesz zapisywać wszystkie dokonane zakupy, zrobione przelewy, a także wszystkie swoje przychody. Taka analiza pozwoli ci się dowiedzieć, czy przypadkiem nie trwonisz pieniędzy na głupoty.

  • W pierwszej kolejności to, co niezbędne

    Wiele osób ma tendencję do wydawania pieniędzy na różne przyjemności w dniu, kiedy otrzymuje się wypłatę. Wówczas mamy zazwyczaj poczucie pieniężnego dobrobytu, nawet jeśli kilka dni temu musieliśmy kombinować, co ugotować z pozostałych dwóch jajek i resztki makaronu. Dlatego też w zarządzaniu budżetem ważne jest także opamiętanie. Kiedy dostajesz pieniądze, najpierw dokonaj płatności i zakupów absolutnie niezbędnych. Najpierw zapłać wszystkie rachunki, które muszą zostać popłacone, a potem zrób zakupy spożywcze. Zobacz, ile zostało ci pieniędzy i biorąc pod uwagę analizę dwóch ostatnich miesięcy, zastanów się, czy stać cię na jakąś przyjemność lub rozrywkę. Czasem trzeba sobie czegoś odmówić.

  • Przechowuj wszystko

    Przechowuj wszystko

    Pamiętaj, że aby być skuteczną w zarządzaniu domowym budżetem, musisz przechowywać wszystkie rachunki, paragony i tak dalej. Tylko w taki sposób będziesz miała pewność, czy coś z biegiem miesięcy zmienia się na lepsze i czy umiesz lepiej gospodarować pieniędzmi. Przeznacz na swój domowy budżet jedną szufladę czy szafkę. Tam, w segregatorach albo teczkach przechowuj paragony, rachunki i inne finansowe dokumenty w pogrupowanych kategoriach. Taki porządek jest także motywujący.