Jak korzystać z wpłatomatu?

Opiekun artykułu: kukiz
Advertising
Jak korzystać z wpłatomatu?

Jak korzystać z wpłatomatu?

Wiele osób rozlicza się ze swoim pracodawcą gotówkowo, otrzymując tzw. kopertę. Aby odłożyć pieniądze, trzeba iść do banku i je wpłacić. Można też skorzystać ze znacznie wygodniejszego sposobu, czyli z wpłaty banknotów do wpłatomatu. To urządzenie przypominające bankomat, lecz zamiast wypłacać pieniądze, to je pobiera. Po umieszczeniu w nim gotówki nie musimy też czekać na zaksięgowanie. Znajdują się one od razu na naszym koncie i możliwe jest korzystanie z nich. Unikniesz również długich kolejek do okienka oraz będziesz miał możliwość wpłaty gotówki poza godzinami otwarcia placówki.

Advertising
Advertising
  • Znajdź wpłatomat

    Znajdź wpłatomat

    Sprawdź, czy twój bank posiada wpłatomat w twoim mieście. Nie musi on znajdować się tuż przy banku. Często można je spotkać w centrach handlowych, większych sklepach albo w reprezentacyjnych dzielnicach miast. Jeśli masz przy sobie większą gotówkę, to nie trzymaj jej w jednym miejscu. Nie chwal się też nikomu, iż zamierzasz wpłacić na konto mnóstwo kasy. Złodzieje dobrze wiedzą, kiedy ludzie najczęściej wpłacają pieniądze, więc uważaj na kieszonkowców oraz innych złodziejaszków. Jeśli wpłatomat znajduje się w podejrzanej dzielnicy, odpuść sobie jego używanie.

  • Przygotuj gotówkę do wpłaty

    Przygotuj gotówkę do wpłaty

    Aby skorzystać z tej usługi, musisz mieć kartę płatniczą, taką samą, jaką płacisz w sklepach czy wkładasz do bankomatu. Włóż ją do odpowiedniego otworu i postępuj według wskazówek. W tym czasie przygotuj plik pieniędzy, który chcesz zdeponować. W zależności od banków, liczba banknotów, jakie możesz włożyć za jednym razem, może się różnić. W przypadku ING jest to 30 banknotów. Nie martw się, nie będzie trzeba jeszcze raz wyciągać karty i powtarzać czynności. Po przeliczeniu włożonych pieniędzy pojawi się okno, w którym będziesz mógł zaznaczyć, iż chcesz dołożyć gotówkę.

  • Zatwierdź transakcję

    Automat posiada bardzo dokładny system liczenia pieniędzy, więc nie powinien się w żaden sposób pomylić. Na wszelki wypadek, przeliczaj zawsze własnoręcznie, ile pieniędzy do niego wkładasz. Po włożeniu pojawi się suma, którą system rozpoznał. Możesz w tym momencie zatwierdzić transakcję, dołożyć banknoty albo zrezygnować z usługi. Twoje pieniądze wysuną się z powrotem. Może się zdarzyć tak, że system nie rozpozna jakiegoś banknotu. Często dzieje się tak z uwagi na mocne zużycie albo zagięcie pieniędzy. Nie wpadaj w panikę, to nie oznacza od razu, iż są one fałszywe. Po prostu spróbuj drugi raz, wykładając uprzednio banknot i wkładając go równo do maszyny. Powinno zadziałać. Po wszystkim zatwierdź transakcję i nie zapomnij wziąć pokwitowania wpłaty. Zachowaj ją przynajmniej do czasu, gdy sprawdzisz w domu stan konta. Pomyłki zdarzają się niezwykle rzadko, ale lepiej dmuchać na zimne, wszak znane są takie przypadki, iż pieniądze zostały wchłonięte, a na koncie ani widu, ani słuchu. W takim wypadku trzeba będzie zgłosić całe zajście, przeliczyć pieniądze w bankomacie, obejrzeć nagrania z kamery i wykonać całą masę biurokratycznych czynności, które mogą trwać bardzo długo. Z pieniędzy oczywiście w tym czasie nie będziesz mógł korzystać.