Konto osobiste – na jakie najlepiej się zdecydować?

Opiekun artykułu: glowinski
Advertising
Konto osobiste – na jakie najlepiej się zdecydować?

Konto osobiste – na jakie najlepiej się zdecydować?

Konto osobiste jest czymś, co obecnie ma każdy albo będzie miał w przyszłości. Nie wynika to z przymusu, ponieważ tylko przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą zobowiązani są je posiadać, lecz z wygody. Otrzymywanie wypłaty, opłacanie rachunków, płacenie w sklepach stacjonarnych i internetowych jest znacznie łatwiejsze, kiedy posiada się konto osobiste i powiązaną z nim kartę płatniczą. Jednak ze względu na ilość banków i ich ofert warto wiedzieć, co wziąć pod uwagę, żeby wybrać dobre konto dla siebie, mając do wyboru osobiste, biznesowe lub studenckie.

Advertising
Advertising
  • Opłaty na koncie

    Opłaty na koncie

    Działające na rynku banki prezentują dość jednorodny zestaw produktów, każdy posiada w swojej ofercie konto bankowe, więc to, które wybierze się dla siebie, należy wybierać pod kątem cech samego rachunku, a nie nazwy banku. Pierwszym, co powinno interesować przyszłego klienta, są opłaty związane z rachunkiem osobistym. Im opłaty są mniejsze, tym lepiej. Pod uwagę należy wziąć opłatę za prowadzenie konta, za ubezpieczenie karty płatniczej, przelewy do innych banków, sprawdzanie stanu konta w bankomacie, wypłaty z bankomatów innych banków. Ze względu na dużą konkurencję wiele banków oferuje konto całkowicie za darmo, co jest korzystne dla klienta, jednak wymaga wczytania się w podpisywaną umowę, ponieważ oferując część usług za darmo, wiele banków pobiera opłaty za inne, np. przelewy zagraniczne lub wypłaty z bankomatów.

  • Wygodny dostęp

    Dostęp do konta jest istotną sprawą przy wyborze odpowiedniego. Obecnie takie, które nie posiadają dostępu przez Internet lub aplikacje na telefon, nie są ani popularne, ani wygodne dla klientów. Jeśli nie chce się chodzić do banku z każdą drobnostką, przy każdej potrzebie sprawdzenia swojego stanu finansowego, najlepiej wybrać takie konto, które zapewnia darmowy dostęp do rachunku bankowego przez stronę internetową banku. W takiej sytuacji po podpisaniu umowy otrzymuje się login pozwalający na dostęp do konta i do banku można zgłaszać się jedynie w wyniku nagłej potrzeby. Warto również zwrócić uwagę, który bank oferuje bonusy za korzystanie z jego usług przez internet, zdarza się, że firmy oferują zmniejszenie lub usunięcie opłat, jeśli płaci się aktywnie przelewami i kartą.

  • Karta płatnicza

    Karta płatnicza

    Podobnie jak istnieją różne rodzaje kont, tak istnieją różne karty płatnicze. Dobrze jest dowiedzieć się od razu, jaka jest powiązana z rachunkiem, ponieważ ułatwia to zakupy. Podstawowa karta płatnicza pozwala na płacenie nią we wszystkich sklepach. Natomiast karty debetowe i kredytowe dają dostęp do dodatkowych usług. Najważniejszą z nich jest możliwość płacenia w zagranicznych sklepach, natomiast karta kredytowa pozwala także na zakupy na kredyt spłacany w późniejszym terminie. Jest to wygodne, ale może prowadzić do utraty kontroli nad swoimi finansami.

  • Dostęp do bankomatów

    Warto sprawdzić, jak dużo jest bankomatów związanych z bankiem, w którym chce się mieć konto, i w jakich miejscach się znajdują. Często wypłaty z urządzeń należących do innych banków są bezpłatne, jednak nadal nie jest to reguła. Jeśli więc jest tylko jeden lub dwa bankomaty na mieście, dostęp do pieniędzy będzie utrudniony i konto osobiste przestanie spełniać swoją najważniejszą funkcję. Najlepiej decydować się na konto w takim banku, który jest popularny nie tylko w regionie, ale i w kraju, dzięki czemu można korzystać ze swoich funduszy bez problemu, niezależnie od miejsca pobytu.