Jak ułatwić sobie zapamiętanie kodu PIN do bankomatu?
Jak ułatwić sobie zapamiętanie kodu PIN do bankomatu?
Zapamiętanie kodu, który posłuży nam za hasło dostępu do naszego konta, dla niektórych osób wcale nie musi okazać się takie łatwe. Zapisywanie go na karteczce i trzymanie wraz z kartą nie jest zbyt mądrym pomysłem, gdyż w momencie utracenia portfela możemy pożegnać się również z gotówką. Kod PIN powinien być na tyle łatwy, byśmy mogli swobodnie go zapamiętać, a jednocześnie na tyle unikatowy, by ciężko było go złamać. Wszelkie daty urodzenia czy wydarzeń z naszego życia absolutnie odpadają. Byłyby to zbyt oczywiste do odgadnięcia dla nieżyczliwej nam osoby. PIN 1111 albo 1234 również nie jest dobrym pomysłem. Niech to będzie coś innego. Jak wymyślić pin i zapamiętać?
Wymyśl historyczną datę
Skojarz swój pin z jakimś wydarzeniem historycznym, które jest powszechnie znane i nie wiąże się w żaden sposób z twoją osobą. Niech to nie będzie zbyt popularna data, czyli np. 1989 albo 1410. Dużo lepiej sprawdzi się jakaś mniej znana bitwa, której data niewiele mówi. Ty zaś, za każdym razem, gdy zapomnisz swój PIN, szybko będziesz mógł skojarzyć go z bitwą. Dzięki temu przypominanie będzie łatwe i przyjemne.
Wykorzystaj pamięć wzrokową
Każda klawiatura bankomatu wygląda tak samo i ma taki sam układ. Zamiast zapamiętywać numer, zapamiętaj ruchy palcem, jakie wykonujesz. To niezwykle efektywna metoda. Wykonując ten ruch wiele razy, po pewnym czasie możesz złapać się na tym, iż tak naprawdę nie pamiętasz swojego numeru i gdybyś musiał go wpisać na innej klawiaturze, to miałbyś problem. Na szczęście nic nie wskazuje, by budowa bankomatów miała się zmienić, więc ten sposób zapamiętania PIN-u z pewnością ci wystarczy.
Pogrupuj liczby
Ciężko jest zapamiętać pojedyncze cyfry. Ludzki mózg dużo lepiej sobie radzi z zapamiętywaniem dłuższych liczb lub grup wyrazów, dlatego możesz wykorzystać tę cechę w tym przypadku. Zapamiętanie dwóch zbitek cyfr, np. 23 i 76, jest łatwiejsze niż zapamiętanie 2, 3, 7, 6. Sprawi to także, iż nie pomieszają ci się te cyfry w głowie i nie zmienisz ich szyku.
Zastosuj mnemotechnikę
Są też inne sposoby na to, by zapamiętać długie i nic nie znaczące ciągi liczb. Tutaj masz do czynienia tylko z czterema cyframi, lecz z powodzeniem możesz to wykorzystać do innych celów. Wyobraź sobie taką sytuację. Musisz zapamiętać liczbę 2147. Niewiele Ci ona mówi, prawda? A teraz pomyśl o niej w następujący sposób. Wchodzisz do pokoju, gdzie siedzi DWÓCH mężczyzn, przy JEDNYM stoliku, z CZTEREMA krzesłami. Na stole stoi menora, która jak wiadomo, ma SIEDEM ramion. Taką scenkę bardzo łatwo zapamiętać, a zawarte w niej są wszelkie informacje, które nam w tej chwili są potrzebne. To nie muszą być realistyczne scenki. Możesz pokusić się o bardziej abstrakcyjne elementy, to nie ma większego znaczenia.