Jak zdobyć pieniądze na opłacenie studiów podyplomowych?
Jak zdobyć pieniądze na opłacenie studiów podyplomowych?
Studia podyplomowe są w naszym kraju coraz bardziej popularne. Nie ma się co dziwić, obecnie na rynku pracy ceni się nie tyle wykształcenie i papierek na to, że ukończyło się studia pierwszego czy drugiego stopnia, ile to, czy dany pracownik potrafi się szybko przekwalifikować, czy jest elastyczny i czy nie boi się nowych wyzwań, kreatywności. Idealnym sposobem na zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności dla osób z wyższym wykształceniem są właśnie studia podyplomowe. Oferuje je praktycznie każda uczelnia wyższa, a ich oferta jest naprawdę bogata i obejmuje każdy wydział. Na dodatek są one powadzone w trybie zaocznym, czyli weekendowym i trwają zazwyczaj 2 semestry (czasami zdarzają się również takie, które trwają 3 albo 4). Niestety, ich jedyną, ale często zaporową dla niektórych wadą jest ich cena, która oczywiście zależy od ośrodka dydaktycznego oraz profilu, jednak jest to koszt dość wysoki, nawet w przypadku tych najniższych stawek. Skąd więc zdobyć na nie pieniądze? Podpowiedzi znajdziesz poniżej.
Jeśli to nie kłóci się z twoją umową o pracę, to możesz rozpocząć działalność freelancerską. Być może potrafisz dobrze pisać, robisz fantastyczne fotografie albo doskonale znasz język obcy. Takie umiejętności wystarczą, aby dorobić trochę grosza i odłożyć go na studia.
Zgłoś się do szefa
Często studia podyplomowe nie wynikają z decyzji danej osoby, a raczej z wyraźnego dążenia szefostwa do podnoszenia kwalifikacji pracowników. Czasami nawet jesteśmy poniekąd zmuszani czy bardzo żarliwie zachęcani, aby zdobyć nowe doświadczenie oraz wiedzę w taki właśnie sposób. W takiej sytuacji nie powinnaś obawiać się zapytać, czy możesz liczyć na jakieś dofinansowanie z zakładu pracy. Jeśli pracodawca naprawdę jest zainteresowany podnoszeniem kwalifikacji załogi, a nie tylko kolejnym papierkami, to z pewnością przemyśli twoją prośbę i nawet jeśli nie będzie mógł wręczyć ci całej sumy, to być może dołoży choćby część albo chociaż zaproponuje pożyczkę z zakładu pracy na bardzo korzystnych warunkach.
Oszczędzaj
Pamiętaj, że nie musisz podejmować studiów podyplomowych z dnia na dzień. Możesz sobie dać czas, aby uzbierać całą lub choćby znaczną część sumy. Jeśli zależy ci, by takie studia podjąć, to z pewnością będziesz miała również dużo samozaparcia w sobie, by zacząć na nie oszczędzać. Być może wystarczy tylko rok, abyś odłożyła pokaźną sumkę, która starczy na opłacenie całych dwóch semestrów. Pomyśl, ile jesteś w stanie odłożyć każdego miesiąca. Jeśli będzie to około 100 złotych, to przez rok uzbiera się już taka kwota, która pozwoliłaby ci rozpocząć niektóre studia podyplomowe.
Rozłóż płatność na raty
Zdecydowana większość szkół wyższych oferuje płatność rozłożoną na raty. Być może nie byłabyś w stanie zapłacić całej sumy od razu, ale udałoby ci się wygospodarować 200 złotych z domowego budżetu i wpłacać je co miesiąc na konto uczelni. Prawdopodobnie przez najbliższy rok musiałabyś nieco zaciskać pasa, ale takie studia zazwyczaj zwracają się w postaci lepszej posady, a co za tym idzie, większej wypłaty. Jest to więc dobra inwestycja w przyszłość.