Jak zasadzić w ogrodzie świerk?

Opiekun artykułu: artiezg
Advertising
Jak zasadzić w ogrodzie świerk?

Jak zasadzić w ogrodzie świerk?

Świerk pospolity to drzewo charakterystyczne dla lasów górskich w środkowej i północnej Europie. To piękne drzewo iglaste w naturalnych warunkach dorasta do wysokości 50 m. Gałęzie świerka są pokryte ciemnozielonymi, kłującymi igłami. Charakterystyczne są duże, zwisające szyszki. Świerki są wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza i kurz, dlatego w ogrodach sadzi się specjalnie wyhodowane odporniejsze odmiany. Uzyskano ciekawe odmiany świerka – między innymi karłowate i płożące. Jak sadzić świerki w ogrodzie, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Stanowisko

    Stanowisko

    Podłoże dla świerka powinno być próchniczne, przewiewne, gliniasto-piaszczyste o odczynie kwaśnym (pH 5,0 – 5,5). Suche piaszczyste gleby nie nadają się dla świerka, jest on także wrażliwy na zanieczyszczenia powietrza i kurz. Świerki nadają się na żywopłoty chroniące przed wiatrem i śniegiem, gdyż dobrze znoszą przycinanie i można je łatwo kształtować.

  • Kiedy sadzić świerk?

    Kiedy sadzić świerk?

    Najlepsza porą sadzenia świerków wykopywanych z gruntu jest jesień przed wystąpieniem pierwszych przymrozków lub wczesna wiosna, gdy drzewo jeszcze jest w stanie spoczynku. Natomiast drzewka uprawiane w szkółce w pojemnikach można wysadzać do gruntu przez cały sezon.

  • Przygotowanie gruntu

    Przygotowanie gruntu

    Świerk sadzimy w przygotowanym wcześniej dole, który powinien być dwukrotnie większy od bryły korzeniowej. Ziemię na dnie dołu należy spulchnić. Wkładamy drzewko, delikatnie układając w dole jego korzenie, i zasypujemy ziemią. Ziemię starannie ubijamy. Podlewamy obficie drzewko i ewentualnie uzupełniamy ubytek ziemi, aż do wyrównania z poziomem gruntu.

  • Jak posadzić świerki na żywopłot?

    Jak posadzić świerki na żywopłot?

    Świerki, które mają tworzyć żywopłot, sadzimy w rzędzie co 30 – 50 centymetrów. Stanowisko powinno być słoneczne, bo wtedy drzewa najlepiej rosną. Po kilku latach można zacząć żywopłot przycinać. Skracamy pędy o 10 – 20 cm. Najlepiej robić to późną wiosną, a najpóźniej w sierpniu. Nie przycina się pędów zdrewniałych, gdyż w tym miejscu mogą nie wyrosnąć nowe i powstanie łysina.

  • Jak rozmnożyć świerk?

    W uprawie amatorskiej najłatwiej jest wykorzystać zakupione w szkółce gotowe sadzonki świerka. Można także pozyskiwać sadzonki samodzielnie i ukorzeniać je. Doskonałym sposobem na pozyskanie wielu sadzonek przy bardzo niskich kosztach jest rozmnażanie świerka z nasion. Wymaga to cierpliwości, ale daje też dużą satysfakcję. Nasiona można kupić (ale tylko z zaufanego źródła) lub pozyskać samemu. Trzeba jednak pamiętać, że przy rozmnażaniu generatywnym (z nasion) otrzymane rośliny mogą różnić się od egzemplarza matecznego.

  • Pozyskiwanie nasion

    Pozyskiwanie nasion

    Dojrzałe nasiona wysypują się z szyszek świerkowych i w ten sposób można stracić najwartościowszy materiał. Dlatego trzeba pod drzewem położyć płachtę, na którą spadną nasiona. Można też zebrać z drzewa szyszki, włożyć do papierowych torebek i położyć w suchym, ciepłym miejscu. Nasiona dojrzeją i wysypią się z szyszek.

  • Wysiew nasion

    Zanim wysiejemy nasiona świerka, trzeba poddać je działaniu niskiej temperatury przez okres miesiąca (stratyfikacja). Nasiona umieszczamy w wilgotnym piasku i wkładamy do lodówki na najniższą półkę. Nie można dopuścić do przeschnięcia podłoża. Na wiosnę nasiona wysiewa się do pojemników.

  • Pielęgnacja siewek

    Pielęgnacja siewek

    Nasiona po wysiewie przykrywamy cienką warstwą piasku i nakrywamy folią lub szkłem. Ponieważ siewki są podatne na choroby grzybowe, należy je często wietrzyć. Zimą wystawiamy je na zewnątrz, ale trzeba je chronić przed mrozem, przechowując na przykład w inspekcie. Na miejsce stałe przenosimy sadzonki o wysokości około 30 cm.