Jak zaraz po studiach być atrakcyjnym kandydatem na rynku pracy?
Jak zaraz po studiach być atrakcyjnym kandydatem na rynku pracy?
Kryzys studiowania trwa od kilku lat. Coraz częściej mówi się o polskich uczelniach wyższych, iż kształtują osoby bezrobotne, bez żadnych kwalifikacji, doświadczenia czy umiejętności. Nie tego zapewne spodziewają się absolwenci szkół średnich, kiedy zdają maturę i rekrutują się na wymarzone kierunki. Jednak zamiast rozkładać ręce i biadolić, że dobra praca nie leży na ulicy lub nie czeka za rogiem, należy zacząć kreatywnie myśleć i wziąć sprawy w swoje ręce. Stań się atrakcyjnym kandydatem zaraz po studiach! Ten artykuł z pewnością ci w tym pomoże.
Wykształcenie
Wiadomo, kierunek kierunkowi nierówny. Są oczywiście takie, po których pracę będzie znaleźć ci dużo łatwiej, gdyż jest na nie akurat zapotrzebowanie na rynku. Musisz jednak pamiętać, iż pełen czas twojego wykształcenia wyniesie co najmniej pięć lat (nie wliczając dziekanek czy późniejszego dokształcania się), a rynek jest dość dynamiczny i dużo może się przez ten czas zmienić. Jeśli wahasz się pomiędzy dwoma kierunkami, a jeden z nich wydaje ci się być bardziej perspektywiczny, to zdecyduj się na niego. Jeśli jednak presja otoczenia, twoi znajomi, rodzina i nauczyciele popychają cię w stronę kierunku, który jest atrakcyjny, ale ci się nie podoba, to nie zmuszaj się. Można być interesującym dla potencjalnego pracodawcy, nawet skończywszy oklepany kierunek humanistyczny.
Doświadczenie
To, co tak naprawdę może zdecydować o twoim zatrudnieniu, wysokości pensji zaraz po studiach oraz atrakcyjności na rynku pracy, to doświadczenie. Wiele osób pracuje, studiując, żeby móc się utrzymać, jednak nie każda praca daje takie same szanse. Dlatego też, w miarę możliwości, staraj się zdobywać doświadczenie w tym obszarze, który cię interesuje oraz z którym wiążesz przyszłość. Myślisz, że w trakcie studiów jest to niemożliwe? Bardzo się mylisz. Oto przykładowe propozycje zdobywania doświadczeń:
* wolontariat (w schroniskach dla zwierząt, w hospicjach, galeriach sztuki, muzeach, w organizacjach studenckich, np. Projektor),
* programy stażowe (np. Kurs na kulturę),
* praktyki studenckie,
* działalność w kołach studenckich,
* udział w projektach badawczych, warsztatach oraz konferencjach naukowych.Dokształcanie się
Dla pracodawcy jest również ważne, że nie stoisz w miejscu i nie uważasz, że pozjadałeś wszystkie rozumy, kiedy zdobyłeś wykształcenie wyższe magisterskie. Warto także „wylegitymować się” kilkoma dodatkowymi papierkami, nie tylko dyplomem z dobrą oceną. Możesz iść na studia podyplomowe, ich oferta jest niezwykle bogata. Jeśli jednak szukasz szybszych oraz tańszych opcji, nie zaszkodzi zrobić kilka kursów lub wziąć udział w kilkudniowych warsztatach. Ich koszt jest mniejszy, ale to także sposób na zdobycie wiedzy i podniesienie swoich kwalifikacji. Równie ważne jest zdobywanie certyfikatów z języków, których się uczysz. Nawet jeśli miałby to być poziom B2, to warto mieć na niego papier.
Daj się zauważyć
Właśnie skończyłeś studia – jesteś osobą młodą, ze świeżymi pomysłami, pozytywnie nastawioną oraz kreatywną. Myślisz, że to wszystko powie o tobie szare CV, ze złą szatą graficzną oraz nieciekawym zdjęciem lub też brakiem fotografii? Czasem trzeba postawić wszystko na jedną kartę, zaryzykować i dać się zauważyć. Jeśli śledzisz obecny rynek pracy, to zauważysz, ze nudna formuła CV przechodzi do lamusa, teraz każdy chce, by rekruter go zapamiętał po pierwszym spojrzeniu na życiorys. Nie bój się więc użyć koloru, trochę pozmieniać układ CV i jego szatę graficzną. Pamiętaj jednak, aby z tym zbytnio nie szaleć i nie doprowadzić do przerostu formy nad treścią.