Jak znaleźć pracę, kiedy nie ma się doświadczenia?

Opiekun artykułu: letta
Advertising
Jak znaleźć pracę, kiedy nie ma się doświadczenia?

Jak znaleźć pracę, kiedy nie ma się doświadczenia?

Proces szukania pracy zaraz po skończeniu szkoły średniej, zdaniu matury lub też uzyskaniu dyplomu na uczelni wyższej nie należy do najłatwiejszych, jednak wcale nie jest niemożliwe, by osiągnąć sukces. Największą przeszkodą, rzecz jasna, może okazać się brak doświadczenia, gdyż samo wykształcenie czy też ukończenie klasy o danym profilu nie jest dla pracodawcy żadną gwarancją, iż poradzisz sobie z zadaniami powierzonymi ci w zakładzie pracy. Jednak i bez doświadczenia można znaleźć się na dobrym stanowisku, jeśli tylko się postarasz. Oto wskazówki oraz porady, które z całą pewnością ci w tym pomogą.

Advertising
Advertising
  • Myśl o tym wcześniej

    Najlepiej, gdybyś już na studiach czy też w szkole średniej myślał o stażach, wolontariacie oraz praktykach. Jeśli odbędziesz taką darmową pracę na rzecz fundacji, stowarzyszenia, muzeum, hospicjum czy też schronisk, to wówczas spokojnie możesz wpisać sobie to do twojego CV. Pamiętaj jednak, iż najlepiej by było, by taki staż czy wolontariat trwał chociaż 2 – 3 miesiące. Dopiero wówczas można powiedzieć, iż poznałeś tę pracę od kuchni i nauczyłeś się czegoś praktycznego.

  • Pomyśl o tym teraz

    Jeśli jednak podczas swojej edukacji nie udzielałeś się w takich organizacjach, to jeszcze nic straconego. Możesz to zrobić teraz – większość programów stażowych chętnie angażuje absolwentów lub studentów ostatniego roku. Pewnie wolałbyś od razu iść do pracy i zacząć zarabiać, jednak pamiętaj, że taka kilkumiesięczna praktyka, nawet jeśli jest bezpłatna, może ci wiele dać, zwłaszcza jeśli odbędziesz ją w firmie, która związana jest z tym, co chcesz robić w przeszłości. Czasami najpierw trzeba dać coś od siebie, aby potem więcej otrzymać.

  • Doskonal się

    Doskonal się

    Jeśli ukończyłeś szkołę średnią lub studia i bezskutecznie szukasz pracy, to jeśli masz taką możliwość finansową i rodzice czy ktoś inny bliski może cię wesprzeć, zaprzestań póki co poszukiwań, a przez kilka miesięcy skup się na doskonaleniu siebie oraz swoich umiejętności. Po pierwsze, warto, byś zrobił certyfikat językowy. Takie potwierdzenie twojej znajomości języka obcego zawsze jest mile widziane przez pracodawcę. Jeśli nie masz pieniędzy na egzamin, możesz spróbować je pożyczyć lub też po prostu doskonalić się samemu w domu, z pomocą darmowych programów. Po drugie, możesz zrobić inne kursy, na przykład zawodowe lub na prawo jazdy. Po trzecie zaś, czytaj na temat branży, która cię interesuje – sięgaj po książki, czasopisma, nowinki oraz artykuły prasowe czy internetowe. Dzięki temu zawsze będziesz na czasie i podczas rozmowy będziesz mógł zabłysnąć swoją wiedzą.

  • Wyróżnij się

    Wyróżnij się

    Równie ważna jest umiejętność zaprezentowania własnej osoby. Twoim pierwszym spotkaniem z rekruterem lub też potencjalnym pracodawcą jest wysłanie mu twojego CV oraz listu motywacyjnego. To właśnie po ich przeczytaniu osoba odpowiedzialna za zatrudnianie zdecyduje, czy chce dalej z tobą rozmawiać i dać ci szansę przedstawienia swoich mocnych stron podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego też powinieneś zadbać, aby te dwa dokumenty prezentowały się bardzo dobrze. List motywacyjny napisz od siebie, niech będzie naprawdę indywidualny i profesjonalny, dopasowany do profilu firmy, do której składasz podanie. Nigdy nie wykorzystuj gotowców z Internetu, gdyż każdy rekruter od razu zauważy, że się nie postarałeś. Po drugie, pamiętaj o tym, iż CV jest twoją najważniejszą wizytówką. Umieść tam tylko i włącznie prawdę o sobie, nie zmyślaj stanowisk ani dodatkowego doświadczenia, gdyż przecież wcale go nie masz i wyszłoby to na jaw podczas rozmowy. Zamiast wymyślać kłamstwa, postaraj się, aby CV zaciekawiło rekrutera. Pokaż w nim swoją kreatywność, zaryzykuj z ciekawą formą. Dzięki temu na pewno się wyróżnisz.