Jak zapanować nad gniewem?

Opiekun artykułu: ewelinaf
Advertising
Jak zapanować nad gniewem?

Jak zapanować nad gniewem?

Gniew to bardzo silna emocja, a człowiek, który jej ulega, nie zawsze robi i mówi to, z czego później jest zadowolony. Nie chodzi o to, aby nigdy nie przeżywać gniewu, bo jeśli nas dopadnie, udawanie, że nic się nie stało, spowoduje jedynie zepchnięcie złych emocji poniżej poziomu świadomości – ze wszystkimi negatywnymi skutkami takiej sytuacji. Napięcie i stres trzeba koniecznie rozładować, a można to zrobić na wiele sposobów. Bardzo ważne jest jednak, by nasze emocje nie wymknęły się spod kontroli. Jak zapanować nad gniewem i jak sobie z nim radzić, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Relaksujące oddychanie

    Relaksujące oddychanie

    Każdy z nas dysponuje bardzo skutecznym narzędziem do radzenia sobie z silnymi emocjami, w tym ze złością i gniewem. To po prostu oddychanie. Kiedy jesteśmy wzburzeni, oddychamy zupełnie inaczej, niż gdy jesteśmy zrelaksowani i szczęśliwi. Bardzo ważne jest to, że sam sposób oddychania ma wpływ na emocje. Wystarczy zatem popracować nad oddechem, aby gniew minął. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy ktoś doprowadził nas do wybuchu gniewu. Poziom adrenaliny gwałtownie wzrósł, emocje wręcz nas roznoszą. Oddychamy płytko i szybko, a dłonie same zaciskają się w pięści. Co robić? Przerwij swoje zajęcia i usiądź wygodnie (jeśli możesz, połóż się). Postaraj się rozluźnić mięśnie twarzy, szyi, karku, barków i ramion. Oddychaj spokojnie i rytmicznie, starając się używać przepony. Głębokie, powolne oddechy uspokoją cię na pewno.

  • Ruch pomaga

    Ruch pomaga

    Bardzo energiczne, dynamiczne osoby mogą skutecznie rozładowywać napięcie w trakcie szybkiego marszu. Jeśli możesz zrobić sobie przerwę i wyjść do pobliskiego parku, to świetnie. Ale pomocny będzie także spacer ulicami miasta, a nawet biurowym korytarzem. Trzeba tylko pamiętać, by podczas marszu głęboko oddychać. A wychodząc z biurowego pomieszczenia, nie trzaskać drzwiami.

  • Muzyka uspokaja

    Muzyka uspokaja

    Na rynku jest ogromny wybór utworów muzycznych służących do relaksacji. Warto znaleźć muzykę odpowiednią dla siebie i w sytuacji, gdy ogarniają nas silne negatywne emocje, sięgać po nią. Najlepiej używać słuchawek stereofonicznych. Doskonale wycisza muzyka odtwarzana przed zaśnięciem. Doskonałym sposobem na odreagowanie napięć jest także słuchanie głośnej, dynamicznej muzyki, przy której można ćwiczyć albo tańczyć.

  • Medytacja to droga do spokoju

    Medytacja to droga do spokoju

    Rozpamiętywanie tego, co wzbudziło nasz gniew, pogarsza nam samopoczucie, powoduje kumulowanie się skutków stresu i może doprowadzić do choroby. Zamiast „przerabiać” w kółko sytuację, której i tak już nie możemy zmienić, pomyślmy o czymś przyjemnym. Spacer w lesie, piękna łąka pełna kwiatów, rozgrzany piasek plaży i szum fal… Starajmy się rozluźnić mięśnie. Stajemy się coraz bardziej zrelaksowani. Teraz możemy postarać się wyciszyć nasze myśli. Gdy opanujemy sztukę medytacji, stresy nie będą już dla nas groźne. Aby odreagować napięcia, można także ćwiczyć jogę albo tai chi.