Jak zapamiętać swój sen?

Opiekun artykułu: wedkarz
Advertising
Jak zapamiętać swój sen?

Jak zapamiętać swój sen?

Często, kiedy zapytamy kogoś, co musi się śniło, w odpowiedzi dostajemy, że nic. Niezupełnie tak jest, bo każdej nocy pojawiają się jakieś senne marzenia czy też koszmary, ale po prostu nie zawsze jesteśmy je w stanie zapamiętać albo pamiętamy je przez chwilę po obudzeniu, a potem, jakby automatycznie, zapominamy o nich i już nie wiemy, jak sobie przypomnieć. Wielu z nas, choć nie wierzy w przesądy oraz interpretacje snów, to jednak lubi je zapamiętywać, bo często są one odbiciem naszych lęków, pragnień albo po prostu tych czynności, które w ostatnich dniach robiliśmy. Poza tym są one przede wszystkim niezwykle fascynujące. Jak więc sprawić, aby zapamiętać swój sen? Koniecznie zobacz kilka technik, które ci w tym pomogą.

Advertising
Advertising
  • Najważniejsza jest sama chęć zapamiętania

    Najważniejsza jest sama chęć zapamiętania

    Choć może ci się to wydawać mało skuteczne i niemożliwe, to jednak najważniejsza jest sama chęć zapamiętania danego snu. Jeśli będziesz naprawdę tego chciał i będziesz wysyłał do swojego wnętrza właśnie takie komunikaty, to jest duża szansa, że to się po prostu sprawdzi. Kiedy więc pójdziesz do łóżka i położysz się w nim, postaraj się rozluźnić i choć na chwilę odeprzeć od siebie wszystkie swoje myśli. Odetchnij głęboko kilka razy i powiedz do siebie szeptem kilkukrotnie następujące zdanie: „Chcę pamiętać swoje sny”. Postaraj się skupić tylko na wypowiadanych słowach, ale nie rób tego w pusty sposób – wypowiadaj je, jednocześnie zdając sobie sprawę, co one oznaczają. Wysyłaj do wnętrza sygnał, że chcesz pamiętać po przebudzeniu to, co w nocy ci się przyśni.

  • Siła wyobraźni

    Drugim, również często skutecznym sposobem, jest po prostu wyobrażanie sobie tego, co chciałabyś, by ci się przyśniło. Należy przede wszystkim powtórzyć krok pierwszy, rozluźnić się, pooddychać głęboko i wyrazić chęć zapamiętania swoich snów, a następnie skupić się na myśleniu o przyjemnych rzeczach. Możesz wyobrazić sobie w jakiejś sytuacji, możesz również zmieniać w głowie wydarzenia, które już miały miejsce – ważne, aby te myśli były dość intensywne, ale nie pobudzały cię i nie denerwowały, gdyż wtedy będzie ci o wiele trudniej zasnąć.

  • Spokojna pobudka

    Musisz zadbać o to, aby twoja pobudka była jak najbardziej spokojna. Rzecz jasna, najlepiej, gdybyś to sam się obudził, a nie żeby coś wyrwało cię ze snu, ale nie zawsze jest to przecież możliwe, zwłaszcza jeśli spieszysz się do szkoły lub pracy i po prostu nie możesz się spóźnić. Dlatego też budzik, który cię obudzi, po pierwsze, nie może być zbyt głośny, a po drugie, nie powinien być to dźwięk, którego nie znosisz albo który cię denerwuje, jest piszczący. Najlepiej, żeby był to jak najbardziej neutralny dźwięk, który będzie narastał i stopniowo cię wybudzał. Pamiętaj, żeby wyłączyć go, gdy tylko się obudzisz. Nie wstawaj jednak z łóżka. Ponownie zamknij oczy i spróbuj sobie przypomnieć, co ci się śniło. Być może będą to tylko urywki ostatniego snu, jednak na początek to wystarczy.

  • Dzienniczek snów

    Dzienniczek snów

    Kolejnym ważnym sposobem jest spisywanie swoich snów w specjalnie przeznaczonym do tego dzienniczku. To oczywiście może być po prostu zwykły zeszyt, ale trzymaj go zawsze blisko łózka, na stoliku nocnym czy na podłodze. Dzięki temu będziesz miała do niego dostęp za każdym razem, kiedy się obudzisz i coś sobie przypomnisz. Zapisz datę snu, a następnie to, co zapamiętałeś. Nie przejmuj się, jeśli było to chaotyczne. Najważniejsze, abyś zapisał tam wszystkie, nawet najmniejsze detale.