Jak doświadczyć świadomego snu?
Jak doświadczyć świadomego snu?
Doznaliście kiedyś podczas snu uczucia, że możecie o wszystkim w nim decydować i poruszać się po świecie snu niczym na jawie? To mógł być właśnie świadomy sen. To niezwykle trudny do osiągnięcia stan, lecz przy odrobinie praktyki i szczęścia, wcale nie niemożliwy. Nasz mózg to niesłychanie skomplikowana maszyna i mimo że tak naprawdę nie znamy nawet ułamka zasad, w jaki sposób działa, to wiemy, w jaki sposób możemy go wykorzystywać. Próby zapanowania nad swoim umysłem mogą przynieść wiele pozytywnych, ale – co trzeba zaznaczyć – również negatywnych skutków. Przeniesienie się do sennego świata może być przyjemne, bowiem np. znajdziemy się w luksusowym apartamencie bądź egzotycznym miejscu, do którego zawsze chcieliśmy lecieć, jednak czasem przynosi przykre stany emocjonalne, związane z powrotem do przykrej rzeczywistości.
Zapisuj sny i odczucia
Marzenia senne to niezgłębiony temat, jednak mogą one nam dać cenne wskazówki o stanie naszego mózgu. Po drugie, są one przepustką do osiągania świadomego snu. Codziennie rano po przebudzeniu zapisuj to, co ci się śniło. Nie polegaj na pamięci, gdyż jest ona bardzo zawodna. Nawet jeśli minutę po przebudzeniu wydaje ci się, iż wszystko doskonale pamiętasz, to po 15 minutach, możesz już nie pamiętać nawet, iż w ogóle ci się coś śniło. Większość naszych snów jest bowiem zapominana. Oprócz snów, zapisuj także swoje odczucia i przemyślenia. To, jak ci minęła noc, o czym myślałeś podczas przebudzeń w nocy, oraz jaka była twoja pierwsza myśl po przebudzeniu. To bardzo cenne informacje, które umykają nam w ciągu dnia.
Czy coś się powtarza?
Kolejnym krokiem będzie próba ustalenia, czy jest w twoich snach coś, co się regularnie powtarza. Będziesz potrzebował do tego kilkunastu bądź kilkudziesięciu zapisków o przeżytych snach. Zastanów się nad tym, o czym najczęściej śnisz i w jaki sposób wiąże się to z twoją rzeczywistością. Dzięki temu będziesz wyczulony na tym punkcie i gdy tylko pomyślisz na ten temat lub zaczniesz o tym śnić, to od razu zapali ci się w głowie czerwona lampka. To sposób na przypominanie sobie o myślach.
Jawa czy sen?
Świadomy sen ma to do siebie, iż nie zawsze świadomość jest pełna. Nawet wtedy, gdy jesteś w stanie dosyć świadomie wpływać na otaczającą cię we śnie rzeczywistość, to nie zawsze masz pełną świadomość, że śnisz. Konieczne będzie nauczenie się tego, w jaki sposób odróżniać świadomy sen od jawy. Świat naszego umysłu, z jakim mamy do czynienia we śnie, nie jest objęty żadnymi prawami fizyki, które istnieją w rzeczywistości, więc wykorzystaj ich łamanie do tego, by dowiedzieć się, czy śnisz. Możesz spróbować siłą umysłu przenieść budynek albo biec z szybkością samochodu. Jeśli ci się to uda, to oczywiście możesz być spokojny o to, że śnisz. Nie rób jednak we śnie żadnych głupich rzeczy. To, że śpisz, nie oznacza jeszcze, że bodźce z prawdziwego świata zostały zatrzymane. Jeśli poczujesz we śnie dużą chęć skoczenia w przepaść, może się okazać, że... spadniesz z łóżka. Teoretycznie podczas marzeń sennych jesteśmy sparaliżowani, co ma nas uchronić przed kontuzjami, jednak lepiej dmuchać na zimne.