Jak poprawnie przygotować dziecko do pierwszej spowiedzi?
Jak poprawnie przygotować dziecko do pierwszej spowiedzi?
Pierwsza spowiedź wiąże się zazwyczaj z przygotowaniami do Pierwszej Komunii Świętej. Dziecko uczy się wtedy wielu nowych rzeczy, które dotykają przede wszystkim sfery duchowej i mogą być trudne dla kilkulatka. Pytania: po co, dlaczego, czemu, pojawiają się niezwykle często, zarówno w odniesieniu do samej komunii, jak i spowiedzi, która dla wielu dzieci jawi się jako coś tajemniczego, a czasami nawet strasznego. W takiej sytuacji rodzice powinni stanąć na wysokości zadania i pomóc dziecku przygotować się oraz zrozumieć.
Miłość i bezpieczeństwo
Dla dziecka część pojęć jest obca, zwłaszcza grzech, o którym słyszy dopiero od niedawna, jawi mu się jako coś strasznego. Może uznać, że nawet drobiazg jest dowodem na to, że jest złe i nikt, ani rodzice, ani Bóg nie będzie go kochać. Niezbędne jest powiedzenie dziecku, że nawet jeśli zrobiło coś niedobrego, to nie oznacza to końca miłości ze strony rodziców, jak również nie przekreśla bożego uczucia.
Czym jest przebaczenie?
Nawet przebaczenie może być dla kilkulatka czymś nie do końca zrozumiałym, a przecież przyjęcie komunii ma być dowodem na to, że Bóg wybaczył wszystkie grzechy. Same słowa to często za mało, dlatego najłatwiej sięgnąć po przykłady prosto z życia, mówiąc, że rodzice wiele razy przebaczyli dziecku, kiedy zachowywało się źle i robiło im przykrość. Na takiej samej zasadzie działa Bóg, przebacza i zapomina o urazach.
Bóg-Ojciec
Dla dziecka Bóg jest czymś często niezrozumiałym lub nieznanym, którego dopiero się uczy. Warto zadbać o to, aby maluch nie postrzegał Go jako kogoś, kto jest strasznym starszym panem, wiecznie złym, szukającym grzechów i każącym za nie. Trzeba podkreślać, że Bóg to przede wszystkim miłość i że kocha wszystkich ludzi tak samo, jak dobry tata kocha swoje dzieci, nawet jeśli czasami popełniają błędy.
Zrozumieć grzech
Wśród wszystkich pojęć, które dziecko musi pojąć przed pierwszą spowiedzią, najtrudniejsze jest pojęcie grzechu. Tłumacząc je dziecku, konieczne trzeba zaznaczyć, że Bóg dał ludziom pewne zasady, których należy przestrzegać, tak samo jak przestrzega się zasad panujących w domu. Owszem, zdarza się je złamać, jednak jeśli jest to nieświadome, wynika z błędnej decyzji lub przypadku, nie jest grzechem. Grzech to przede wszystkim celowe łamanie zasad.
Sens spowiedzi
Przed spowiedzią dziecko powinno zrozumieć również jej sens. Nie powinno myśleć, że to spotkanie z księdzem i konieczność powiedzenia swoich grzechów, bo inaczej ksiądz będzie zły. Trzeba zaznaczyć, że spowiedź to przede wszystkim możliwość przeproszenia kochającego Boga za swoje złe uczynki. Takie przeprosiny oraz żal za grzechy przynoszą ulgę dziecku i pozwalają zbliżyć się do Ojca w niebie.