Jak się nauczyć świadomego śnienia?
Jak się nauczyć świadomego śnienia?
Ludzie od dawna fascynowali się snami i przypisywali im tajemnicze moce. Próbowano kierować się snami w życiu, a znaczenia sennych obrazów doszukiwano się w różnych sennikach. Faktem jest, że wielu uczonych i wynalazców poznało rozwiązanie problemów, nad którymi pracowali, właśnie we śnie – tak było układem okresowym pierwiastków Mendelejewa, koncepcją budowy atomu Nielsa Bohra czy wynalazkami Thomasa Edisona. Sny były inspiracją dla artystów, szamanów i wizjonerów. Uzyskanie świadomości, że właśnie śnimy, stwarza ogromne możliwości. Dlatego warto nauczyć się świadomego śnienia.
Czym są świadome sny?
Świadome sny, czyli LD (ang. Lucid Dreams) to takie szczególne sny, kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że właśnie śnimy. Możemy wtedy wpływać na senną rzeczywistość i dowolnie ją kształtować. Świadome sny są wyraziste, uporządkowane i dość łatwe do zapamiętania.
Dlaczego warto śnić świadomie?
Świadomy sen umożliwia dowolne kształtowanie sennej rzeczywistości. To przede wszystkim doskonała zabawa, ale także okazja do poznania samego siebie i rozwiązania swoich problemów. Wybierając treść własnych snów, możemy pozbyć się lęków, złych nawyków, doświadczyć inspiracji i uzyskać odpowiedzi na dręczące nas pytania. To wspaniała forma świadomego kontaktu z naszą podświadomością, do której na jawie nie mamy dostępu.
Dlaczego nie zapamiętujemy snów?
Wielu ludzi ma wrażenie, że „nic im się nie śni”. Oni po prostu nie pamiętają swoich snów. Często jest tak na skutek stresu i silnego zmęczenia. Inny powód to zbyt krótki albo zbyt długi sen. Ponieważ sny występują tylko w tzw. fazie REM, największe szanse na zapamiętanie snu ma człowiek wtedy, gdy budzi się bezpośrednio po niej. W zapamiętywaniu snów przeszkadza także nieodpowiednia dieta. Najlepiej pamiętamy te sny, które budzą silne emocje.
Afirmacje
Trudno jest zapamiętać sen, jeśli nam na tym nie zależy. Trzeba skoncentrować się na tej kwestii. Pomocne mogą być afirmacje, czyli zdania twierdzące (nie zawierające przeczeń), które wpływają odpowiednio na podświadomość. Na przykład „Coraz lepiej zapamiętuję moje sny”.
Dziennik snów
Jeśli mimo pracy nad sobą nie zapamiętujemy swoich snów, warto spróbować tej techniki. Potrzebujemy do tego zeszytu (powinien być ładny, by budził pozytywne skojarzenia), w którym będziemy zapisywać bezpośrednio po obudzeniu wszystko, co zapamiętaliśmy z naszych snów. Trzeba go mieć przy łóżku. Dzięki notowaniu przyzwyczaimy się do lepszego zapamiętywania snów.
Jak wywołać świadomy sen – technika RT
Technika RT (Reality Test) polega na częstym sprawdzaniu, czy otaczająca nas rzeczywistość jest prawdziwa, czy też jest snem.
Jak wywołać świadomy sen – technika MILD
Technika MILD (Mnemonic Induction of Lucid Dreams) polega na przypomnieniu sobie poprzedniego snu i dodaniu do niego faktu, że uświadomiliśmy sobie, że to jest nasz sen.
Jak wywołać świadomy sen – technika LILD
Technika LILD (Lucid Induction of Lucid Dreams) polega na wywoływaniu świadomego snu za pomocą innego świadomego snu (osoba widziana we śnie uświadamia nam, że śnimy).