Jak z opony zrobić huśtawkę ogrodową?

Opiekun artykułu: dawidrob
Advertising
Jak z opony zrobić huśtawkę ogrodową?

Jak z opony zrobić huśtawkę ogrodową?

Huśtawka ogrodowa to wspaniała zabawa dla dzieci oraz dorosłych. Konstrukcje huśtawek są różne, od takich, na których może się statecznie bujać także senior, po urządzenia wymagające pewnej sprawności fizycznej. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest tradycyjna huśtawka z opony. Można ją łatwo wykonać we własnym zakresie. Jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
Ostrzeżenia:

Jeśli zdecydowałeś się powiesić huśtawkę na konarze drzewa, pamiętaj, że w czasie suszy i w gorące letnie dni gałęzie stają się kruche i łatwo mogą się złamać. Lepiej w takim czasie ograniczyć korzystanie z zabawki.

Wskazówki:

Linę do powieszenia huśtawki można oczywiście kupić w sklepie specjalistycznym (górskim albo żeglarskim), ale wystarczy w tym celu odwiedzić market budowlany.

  • Zaczynamy od opony

    Zaczynamy od opony

    Stara opona, którą mamy zamiar wykorzystać jako materiał na huśtawkę, powinna być w dobrym stanie. Oczywiście stopień zużycia bieżnika ma tu raczej niewielkie znaczenie, ale opona nie może być uszkodzona, popękana czy sparciała. Ważne jest, by utrzymała ciężar huśtającej się osoby i by zamontowane mocowania były solidne. Istotny jest także rozmiar – im większa opona, tym lepiej.

  • Przygotowanie opony

    Przygotowanie opony

    Zanim przystąpimy do prac montażowych, musimy starannie obejrzeć oponę i sprawdzić, czy nie jest uszkodzona. Jeśli wszystko jest w porządku, należy ją starannie umyć. Trzeba użyć detergentu, który usunie pozostałości smarów czy paliw. Opona musi być idealnie czysta.

  • Konstrukcja huśtawki

    Konstrukcja huśtawki

    Huśtawkę z opony można wykonać na dwa sposoby – zawieszając oponę pionowo albo poziomo. Jeśli zawiesimy oponę poziomo, uzyskamy konstrukcję zbliżoną do tradycyjnych huśtawek z ławeczkami czy krzesełkami. Natomiast opona umocowana pionowo stanowi większe wyzwanie – daje możliwości nie tylko huśtania się, ale także wykonywania różnych ewolucji.

  • Mocowanie huśtawki

    Mocowanie huśtawki

    Huśtawkę możemy powiesić na gałęzi drzewa albo na specjalnie wykonanym stelażu. Jeżeli wieszamy ją na drzewie, konar nie może być zbyt cienki, by się nie złamał. Należy wziąć pod uwagę także gatunek drzewa. Nie można wieszać huśtawki zbyt nisko. Do zamocowania huśtawki można użyć mocnej liny (może to być lina polipropylenowa, ósemka lub dziesiątka) albo łańcucha, wtedy do opony przymocowujemy specjalne uchwyty.

  • Opona zawieszona pionowo na linie

    Opona zawieszona pionowo na linie

    Taka huśtawka to prawdziwy raj dla dzieciaków, ale musi być bezpieczna. Przymocujemy ją za pomocą grubej liny. Linę przywiązujemy zarówno do opony, jak i do gałęzi drzewa za pomocą węzła. Nie powinno się wiązać „na supeł”, gdyż tego typu węzeł łatwo się rozwiązuje. Można zastosować węzeł cumowy. Służy on w żeglarstwie do cumowania na palu i do pierścienia, nie ślizga się i nie zaciska, a lina nie jest narażona na przecieranie się. Opona powinna być zawieszona co najmniej 30 centymetrów nad ziemią.

  • Opona zawieszona poziomo na łańcuchach

    Opona zawieszona poziomo na łańcuchach

    Taką huśtawkę najlepiej zawiesić na odpowiednim stelażu. Do górnej belki przymocowujemy specjalne uchwyty. Łańcuch mocujemy do opony za pomocą odpowiednich uchwytów z nakładkami. Można użyć trzech albo czterech mocowań. Tego typu huśtawkę można także powiesić na linie.

  • Prace wykończeniowe

    Prace wykończeniowe

    Wiszącą pionowo oponę można nawiercić w dolnej części w paru miejscach, aby nie gromadziła się w niej woda. Huśtawka z opony, zwłaszcza pozioma, bardzo ciekawie się prezentuje po pomalowaniu na różne kolory.