Co należy wiedzieć o pielęgnacji oczka wodnego?

Opiekun artykułu: arasek
Advertising
Co należy wiedzieć o pielęgnacji oczka wodnego?

Co należy wiedzieć o pielęgnacji oczka wodnego?

Oczko wodne to piękny zakątek naszego ogrodu, ale jego utrzymanie wymaga starannej pielęgnacji. Ważnym elementem są posadzone tu rośliny, a także żyjące w stawku ryby. Trzeba także pamiętać o konserwacji urządzeń technicznych i odpowiednim przygotowaniu oczka wodnego do zimy. Jak dbać o oczko wodne, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Woda

    Woda

    Woda w stawku nie może być zbyt twarda. Jeśli używamy do napełnienia zbiornika wody z sieci wodociągowej, powinna być uzdatniona za pomocą odpowiednich preparatów. Po urządzeniu stawku i zasadzeniu roślin wody nie powinno się już zbyt często dolewać. Woda w oczku musi być odpowiednio napowietrzona, by nie rozwijały się w niej glony.

  • Oczko wodne trzeba sprzątać

    Oczko wodne trzeba sprzątać

    Bardzo ważne jest, by regularnie czyścić oczko wodne z glonów. Można je wybierać siatką zamocowaną na długim drążku. Można również wpuścić do stawu rozwielitki, rureczniki i małże, które się nimi żywią. Są także preparaty, które niszczą glony, ale nie szkodzą rybom. Pojawianiu się glonów sprzyja nie tylko niedostateczna ilość tlenu w wodzie, ale także gromadzenie się zanieczyszczeń. Dlatego stawek trzeba czyścić, najlepiej specjalnym odkurzaczem do oczek wodnych. Filtruje on wodę i wypuszcza ją z powrotem do stawu, dzięki czemu nie ma konieczności opróżniania go, co zagraża roślinom wodnym i rybom. Aby w wodzie nie gniły liście, na jesieni warto nad oczkiem wodnym rozpiąć siatkę.

  • Ryby są ważne

    Ryby są ważne

    Ryby zmniejszają populację glonów, ponieważ się nimi żywią. Poza tym ryby zjadają także larwy komarów. O ryby w oczku wodnym trzeba jednak dbać. Nie powinno być ich w oczku wodnym za dużo. Poza tym nie należy wpuszczać ryb, dopóki posadzone rośliny się nie ukorzenią. Ryby potrzebują czystej i natlenionej wody, jeśli pojawiają się glony, konieczne jest ich usunięcie. Ryb nie należy przekarmiać. Resztki pokarmu stają się pożywką dla glonów. Zimą należy zadbać o napowietrzanie wody, a jeśli staw zamarza do dna, przenieść ryby do zbiornika w ogrzewanym pomieszczeniu. Woda w zbiorniku (na przykład dużej wannie) także powinna być napowietrzana.

  • Urządzenia techniczne w oczku wodnym

    Urządzenia techniczne w oczku wodnym

    Aby oczko wodne tworzyło właściwie funkcjonujący ekosystem, trzeba wspomóc naturę techniką. Pompy powodują, że woda nie jest zastała, dostaje się do niej tlen. Specjalne filtry z lampami ultrafioletowymi zabijają glony. Dzięki odkurzaczowi z odpowiednimi filtrami można łatwo usuwać zanieczyszczenia z dna oczka wodnego. Specjalne pompy lodowe zapewniają zimą napowietrzenie wody, co umożliwia przetrwanie roślinom i rybom zimującym w stawie.