Jak wybrać miasto na studia?

Opiekun artykułu: marysia
Advertising
Jak wybrać miasto na studia?

Jak wybrać miasto na studia?

Zazwyczaj wydaje nam się, że największym dylematem po ukończeniu szkoły średniej będzie wybór odpowiedniego kierunku studiów. Dla niektórych absolwentów liceum czy technikum wybór ten jest prosty, ponieważ od zawsze marzyli, żeby kształcić się w jakimś kierunku. Mało jest jednak tak bardzo elitarnych kierunków studiów, żeby były oferowane tylko przez jedną czy dwie uczelnie. I tu pojawia się problem: które miasto wybrać? Rzecz jasna, twoich motywacji może być kilka, więc musisz zastanowić się, co jest dla ciebie najważniejsze.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Najważniejsze, żebyś najpierw wybrał kierunek studiów, który będzie ci odpowiadał, a potem zrobił listę uczelni i miast, gdzie będziesz mógł go studiować. Następnie, za pomocą powyższych wskazówek, wybierz jedno, idealne dla ciebie, miasto akademickie.

  • Bliskość domu

    Choć zapewne teraz wydaje ci się, że chcesz wyrwać się jak najdalej od domu, potem możesz tego żałować. Pomyśl tylko, nawet jeśli przeprowadzisz się do miasta oddalonego o 50 kilometrów od twojego rodzinnego domu, to przecież rodzice nie będą wpadać do ciebie z wizytą co dwa dni. Będziesz mógł żyć samodzielnie i niezależnie tak samo, jakbyś przeprowadził się na drugi kraniec Polski. Zaś zalety bliskości domu są naprawdę duże. Możesz wracać tam co weekend, nie będziesz tłuc się w autobusach i pociągach godzinami, nie będziesz też musiał płacić bajońskich sum za bilety, a i z twoimi dawnymi znajomymi ze szkoły będzie łatwiej utrzymywać kontakt.

  • Miasto akademickie

    Miasto akademickie

    Nie wszystkie miasta, które mogą zaoferować szkolnictwo na poziomie wyższym, możemy nazwać akademickimi. Miasto akademickie to nie tylko takie, które zaproponuje ci akademiki czy dobrze wyposażoną bibliotekę, ale przede wszystkim będzie to miasto nastawione na osoby młode, studiujące. Sprawdź, czy w mieście, do którego się wybierasz, będzie ci łatwo znaleźć pracę, którą pogodzisz ze studiami, albo w miarę tanią stancję. Możesz również przejrzeć ofertę usług: kawiarni, pubów, kin, sprawdzić, czy są jakieś kluby studenckie. Studiowanie to jeden z najlepszych okresów życia, który spędza się nie tylko na nauce.

  • Oferta akademicka miasta

    Oferta akademicka miasta

    Jeśli nie jesteś pewien, jaki kierunek chcesz studiować, a wybierasz raczej pomiędzy dwoma czy trzema miastami, sprawdź, co mogą ci one zaoferować pod względem liczby oraz renomy szkół wyższych. Możesz przejrzeć listę uczelni w danym mieście oraz zapoznać się z ich ofertą. Jeśli zależy ci na renomie, przejrzyj dostępne w sieci rankingi poszczególnych szkół. Nie chodzi o to, żebyś kierował się miejscem, które dana uczelnia zajęła. Sprawdź raczej to, co cię najbardziej interesuje, czyli np. możliwość wymiany zagranicznej, prowadzenia badań itd.

  • Utrzymanie

    Nie jest tajemnicą, iż miasta akademickie nie należą do najtańszych, ale nawet pośród nich można znaleźć takie, które będą bardziej lub mniej drogie. Jeśli więc zależy ci na niskich kosztach utrzymania, powinieneś wybrać raczej Toruń niż Warszawę.