Jaki kierunek studiów wybrać, żeby być zadowolonym?
Jaki kierunek studiów wybrać, żeby być zadowolonym?
Wybór odpowiedniego kierunku studiów nie jest prostą sprawą. Zazwyczaj decyzję tę podejmuje się w bardzo młodym wieku, mając zaledwie osiemnaście, dziewiętnaście lat. Nie da się ukryć, że ciężko jest wówczas zdecydować o czymś, co może mieć wpływ na dalsze życie. Wśród licznych pytań, jakie zadaje sobie przyszły student, znajdują się i te dotyczące przyszłej pracy po studiach, który kierunek będzie najlepszy finansowo w przyszłości oraz tak proste pytanie jak: czy będę zadowolony z tego, co wybrałem?
Słuchaj siebie
Wybór kierunku studiów następuje w newralgicznym okresie, ponieważ młoda osoba często jeszcze kieruje się emocjami oraz tym, gdzie będą studiować znajomi, dziewczyna, chłopak, co sugerują rodzice. Trzeba zdawać sobie sprawę, że przede wszystkim jest to wybór przyszłego studenta. To on ma być z niego zadowolony i podjąć pierwszą, bardzo istotną decyzję w swoim życiu. Kierowanie się tym, co robią inni lub czego chcą rodzice, nie wychodzi na dobre w takiej sprawie. Wybór kierunku studiów jest pierwszym krokiem do samodzielności i pozwala nabrać większej pewności siebie.
Gdzie najlepiej?
Jeżeli wybrało się już kierunek, trzeba również zdecydować, gdzie będzie się go studiowało. Część uniwersytetów ma podobne lub nawet takie same kierunki, jednak zdarzają się takie, które są szczególnie specjalistyczne, więc studiowanie ich wiąże się z koniecznością przeprowadzki do innego miasta, czasami oddalonego znacznie od domu rodzinnego. W takiej sytuacji należy zorientować się, jakie są możliwości wynajęcia mieszkania, otrzymania akademika oraz wsparcia finansowego od rodziców. Jeżeli jest się zdeterminowanym do studiowania konkretnego kierunku, żadne przeszkody nie będą problemem. Jednak jeżeli chce się studiować coś popularnego, wówczas dobrze jest przemyśleć, czy wyjazd na drugi koniec kraju jest w koniecznością w tej sytuacji.
Dzienne czy zaoczne
Tryb studiów również ma znaczenie, więc podejmując decyzję, należy wziąć pod uwagę to, jaki nam najbardziej odpowiada i na jaki możemy sobie pozwolić. Studia dzienne są bezpłatne, lecz jeżeli wymagają wyjazdu z domu, będą związane również z kosztami. Studia zaoczne są płatne, jednak pozwalają na rozpoczęcie kariery zawodowej w młodym wieku i przez pięć dni w tygodniu. Jeżeli więc komuś zależy, żeby razem z wiedzą ze studiów rozwijać także doświadczenie, może wziąć pod uwagę taką opcję. Obecnie korzysta z niej wielu studentów, widząc w tym swój sposób na przyszłość.
Trudny krok
Jeżeli ma się pewien plan na przyszłość, podjęcie decyzji o kierunku studiowania może być łatwiejsze, a wtedy i inne decyzje przychodzą łatwiej. Jednak jeżeli po zdaniu matury nadal nie wie się, co chce się robić, wówczas problem jest większy. Nie trzeba jednak przerażać samego siebie ani panikować, trzeba usiąść i zastanowić się, co sprawia największą przyjemność, co umie się robić, co budzi zainteresowanie i zacząć szukać w tym kierunku. Często są to lepsze decyzje niż długo tworzone plany nie tylko na studia, ale na najbliższe dziesięć lat. Trzeba pamiętać, że dobre wybrane studia mogą być gwarantem przyszłości zawodowej i nie tylko, jednak wybór kierunku studiów nie zawsze oznacza, że się go ukończy. Nie przez niepowodzenia na egzaminach, ale dlatego, że pierwszy rok jest często czasem, kiedy studenci dopiero uświadamiają sobie, co naprawdę chcą robić. Nie ma więc nic strasznego w tym, żeby wybrać jeden wydział, a za rok dojść do wniosku, że to, co chce się robić, jest związane z innym. W dzisiejszych czasach zmiana kierunku nie jest ani trudna, ani nie przekreśla szans na studiowanie pełne zadowolenia oraz dobrą pracę po studiach.