Jak dobrze wybrać kierunek studiów?

Opiekun artykułu: marekk
Advertising
Jak dobrze wybrać kierunek studiów?

Jak dobrze wybrać kierunek studiów?

Po ukończeniu edukacji w liceum czy technikum oraz po zdaniu matury staniesz przed bardzo ważnym zdaniem, a mianowicie wyborem studiów. Wbrew pozorom, nie jest to wcale prosty wybór, zwłaszcza dla osób, które nie mają starannie sprecyzowanych planów na przyszłość. Czasem także idealizujemy nasz wymarzony kierunek studiów i wyobrażamy sobie, że studiowanie go będzie pasjonujące i przyjemne, a po jego ukończeniu czeka na nas pewne miejsce na rynku pracy. Niestety, rzeczywistość bywa inna i czasami okazuje się, że kierunek, który wybraliśmy, nudzi nas i nie widzimy dla siebie przyszłości w danym zawodzie. Z tych też powodów należy się najpierw dwa razy zastanowić, zanim przystąpimy do udziału w rekrutacji.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Pamiętaj, że możesz poradzić się rodziców, starszego rodzeństwa czy znajomych, ale decyzja powinna należeć tylko do ciebie. Wybieranie kierunku studiów tylko z poczucia obowiązku albo aby zadowolić rodziców nie jest mądre.

  • Przedmioty szkolne

    Przedmioty, których uczysz się w szkole, będą dla ciebie pierwszą podpowiedzią. Na pewno po tylu latach nauki już wiesz, czy wolisz siedzieć nad książką z biologii, czy nad książką z historii. To już pierwszy krok – będziesz wiedział, czy jesteś humanistą, czy też ścisłowcem.

  • Zainteresowania

    Zainteresowania

    Nie bez znaczenia jest również, jakie masz zainteresowania. Przedmioty na studiach znacząco się różnią od tych w gimnazjum lub liceum, dlatego jeśli teraz nie radzisz sobie z chemią, to nie znaczy, że nie dasz sobie rady z chemicznymi tematami podczas studiowania. Ważny jest bowiem twój zapał i pasje, które cię pochłaniają. Dlatego jeśli prowadzisz bloga urodowego, znasz się na kosmetykach, ale nie na kwasach i wodorotlenkach, to i tak możesz rekrutować się na kosmetologię. Twoją siłą oraz motywacją jednocześnie będzie twoje największe hobby.

  • Zdolności

    Nie mniej ważne są twoje zdolności – one także mogą zadecydować o odpowiednim kierunku studiów. Jeśli jesteś dobrym słuchaczem i potrafisz rozmawiać z ludźmi, pomyśl o psychologii czy etnologii. Jeśli masz analityczny umysł i obliczenia oraz łamigłówki nie sprawiają ci problemu, warto wybrać się na informatykę albo matematykę. Jeśli zaś jesteś dobry w wielu rzeczach i chciałbyś połączyć różne umiejętności, powinieneś rekrutować na kierunek transdyscyplinarny, jakim jest na przykład kognitywistyka.

  • Doradca zawodowy

    Doradca zawodowy

    Jeśli kompletnie nie masz pomysłu na swoją przyszłość albo zastanawiasz się, którą z dwóch opcji wybrać, warto porozmawiać z kimś doświadczonym. Profesjonalny doradca zawodowy będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania oraz rozjaśnić wątpliwości. Przeprowadzi także z tobą test predyspozycji zawodowych i podpowie, jaki kierunek studiów mógłbyś wybrać.

  • Internet

    Internet to także bardzo dobre źródło informacji, ale musisz umieć mądrze szukać. Jeśli chcesz znaleźć wyczerpujące informacje na temat danego kierunku studiów, wejdź na stronę internetową uczelni wyższej i tam sprawdź program, możliwość praktyk, zagranicznych wyjazdów czy perspektywę pracy po studiach.