Jak na studiach nie tęsknić za domem?

Opiekun artykułu: goklub
Advertising
Jak na studiach nie tęsknić za domem?

Jak na studiach nie tęsknić za domem?

W końcu nadszedł ten długo upragniony moment – nareszcie opuszczasz rodzinne gniazdo, wyprowadzasz się do innego miasta na studia i zaczynasz żyć samodzielnie. Oczami wyobraźni widzisz już swoje nocne szaleństwa na mieście, późne wieczory, decyzje podejmowane tylko w oparciu o własne przekonania oraz opinie. Być może minie tylko kilka dni, a być może kilka tygodni, ale wcześniej czy później przekonasz się, że życie studenckie wcale nie jest taką sielanką, a ty najchętniej wróciłbyś chociaż na miesiąc do domu, pod opiekuńcze skrzydła rodziców. Niestety, czy tego chcesz czy nie, powrotu nie ma – każdy z nas musi się kiedyś usamodzielnić. Jeśli jednak tęsknota za domem daje ci coraz bardziej w kość, powinieneś dowiedzieć się, jak sobie z nią poradzić. Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Nowi znajomi

    Nowi znajomi

    W tęsknocie za domem mogą ci pomóc nowi znajomi, dlatego też chętnie zapoznawaj się z osobami z roku, grupy czy kierunku. Wspólne wyjścia z przyjaciółmi zapełnią ci wolny czas oraz dadzą poczucie bycia potrzebnym i akceptowanym, a właśnie to jest nam zaraz po wyprowadzce z domu tak bardzo potrzebne.

  • Aktywność na zajęciach

    Aktywność na zajęciach

    Przygotowania na zajęć, zwłaszcza na pierwszym roku studiów, gdzie jest ich zazwyczaj więcej niż chociażby na trzecim, potrafią zająć naprawdę wiele czasu. Dlatego nie wymiguj się od nauki i po zajęciach idź do biblioteki uczelnianej, aby w ciszy oraz spokoju pouczyć się czegoś, napisać referat albo przygotować prezentację. W ten sposób dzień minie ci na pożytecznych rzeczach.

  • Aktywność pozastudencka

    Oprócz aktywności na zajęciach jest również możliwość zaangażowania się w coś poza studiami. Jeśli znajdziesz chęć oraz wolny czas, postaraj się o miejsce na jakimś stażu związanym z twoimi zainteresowaniami (np. w muzeum, galerii sztuki, redakcji) lub zostań wolontariuszem. Przebywanie wśród innych osób sprawi, że poczujesz się dużo lepiej, a twoja tęsknota zelżeje.

  • Kontakt z rodziną

    Ostatni, ale najważniejszy punkt: jeśli bardzo tęsknisz za swoją rodziną, to dobry znak – oznacza to, że jesteście ze sobą zżyci. Podtrzymuj więc z nimi regularny kontakt, wracaj raz w miesiącu na weekend, spędzaj z nimi wszystkie przerwy świąteczne, a przede wszystkim utrzymuj z nimi kontakt mailowy i telefoniczny. Dzięki obecnej technologii wideokonferencje są czymś naturalnym i oczywistym.