Jak właściwie posługiwać się taśmą malarską?
Jak właściwie posługiwać się taśmą malarską?
Taśma malarska to wspaniałe narzędzie. Za jej pomocą można zabezpieczyć różne miejsca przed pobrudzeniem farbą. Dzięki niej można oddzielić różne fragmenty (na przykład odciąć sufit od ściany). Umiejętnie posługując się taśmą, wykonamy na ścianie ciekawe wzory. Taśmę malarską trzeba jednak odpowiednio dobrać, poprawnie nakleić i zdejmować. Jeśli zrobimy to niewłaściwie, taśma oderwie się razem z farbą i pozostaną brzydkie ślady.
Do oddzielania kolorów na ścianie świetnie nadaje się taśma firmy SRIX „do oddzielania koloru na delikatnych podłożach”. Taśma ta ma klej jedynie na brzegach i można ją łatwo usunąć z każdej powierzchni.
Taśmy malarskie – jak i co zabezpieczać?
Za pomocą taśmy malarskiej możemy zabezpieczyć każdą powierzchnię oraz rozmaite detale. Taśmy używamy również do umocowania płachty malarskiej, gdy na przykład chcemy ochronić przed zabrudzeniem podłogę albo pozostawione w pokoju meble. Najbardziej typowa taśma malarska pokryta jest gładkim papierem. Może mieć różne szerokości (warto dobrać taśmę tak, by jej szerokość pasowała do futryn czy listew przypodłogowych w naszym mieszkaniu). Taka gładka taśma nadaje się do płaskich i równych powierzchni. Jeśli starannie ją przymocujemy, farba na pewno nie dostanie się pod taśmę. Można również zaopatrzyć się w taśmę z papieru marszczonego. Taka taśma jest elastyczna i można ją rozciągać, nadaje się zatem do wyznaczania linii krzywych (łuków czy okręgów). Można nią także zabezpieczać drobne elementy o skomplikowanych kształtach.
Taśmy malarskie – kiedy je zdejmować?
Zdejmowanie taśmy malarskiej to cała sztuka. Jeżeli nie zrobimy tego poprawnie, zniszczymy efekt swojej pracy. Przy zdejmowaniu taśmy ważne jest przede wszystkim to, jakiego kleju użyto do jej wykonania. Jeżeli jest to klej kauczukowy, taśma nie przepuszcza wody i jest odporna na rozpuszczalniki zawarte w farbach olejnych. Taki klej jednak szybko zmienia swoje właściwości, a więc nie może długo pozostawać na ścianie. Taśma zdjęta zbyt późno po pierwsze, pozostawi brzydkie ślady (żółte pozostałości po kleju), a po drugie, prawdopodobnie odejdzie razem z farbą, zwłaszcza jeśli oderwie się ją gwałtownie. Taśmy z klejem akrylowym są bardziej wytrzymałe, mogą pozostawać na ścianie nawet dwa tygodnie. Dlatego czasem warto je kupić, chociaż są droższe. Ponieważ na opakowaniu nie zawsze znajdziemy informację na temat tego, jak długo taśma może pozostać na ścianie (choć powinna tam się znaleźć), należy taśmę zdejmować jak najszybciej, żeby uniknąć problemów. To, kiedy należy taśmę zdjąć, zależy także od materiału, z którego ją wykonano. Taśma papierowa może pozostawać na ścianie do momentu lekkiego podeschnięcia farby, nie należy raczej dopuszczać, by wyschła ona całkowicie. Jeśli mamy taśmę plastikową, można sobie pozwolić na zdjęcie jej po wyschnięciu farby. Natomiast taśma impregnowana powinna być zdjęta, kiedy tylko zauważymy, że farba zaczyna schnąć.
Jak stosować taśmę malarską do oddzielania kolorów?
Stosując taśmę malarską do oddzielania kolorów, można popełnić najwięcej błędów. Przede wszystkim trzeba właściwie wybrać taśmę. Jeśli odcięcie to linia prosta poprowadzona na gładkiej powierzchni, wystarczy taśma papierowa. Do wyznaczania krzywizn (łuków itp.) potrzebna nam będzie taśma elastyczna. Można też użyć taśmy impregnowanej. Nie do końca godna jest polecenia plastikowa taśma maskująca – co prawda łatwo się ją zdejmuje i nie grozi nam raczej uszkodzenie malowanej powierzchni, ale taśma taka jest dość gruba, w związku z czym w miejscu oddzielenia kolorów może pozostać widoczny ślad.
Ważne jest, by używając taśmy papierowej, nie przyklejać jej zbyt dokładnie. Istotna jest jedynie sama linia odcięcia. Jeżeli przykleimy mocno taśmę na całej jej szerokości, może uszkodzić farbę podczas zdejmowania.
Jak zdejmować taśmę malarską podczas oddzielania kolorów?
Jeżeli używamy taśmy papierowej, należy ją szybko zdjąć. W praktyce wygląda to tak, że zaraz po pomalowaniu powierzchni farbą emulsyjną za pomocą małego pędzelka robimy poprawki (zamalowujemy sąsiadujące z brzegiem taśmy fragmenty, których nie pokryła farba). Następnie ostrożnie odczepiamy taśmę. Nie zrywamy jej gwałtownym ruchem, tylko delikatnie, powoli odklejamy, trzymając wolny koniec pod lekkim skosem. Jeśli linia oddzielająca kolory jest długa, nie należy czekać, aż pomalujemy całość. Lepiej zdejmować taśmę małymi fragmentami, tak aby farba nie zdążyła zaschnąć. Drobne ubytki korygujemy za pomocą małego pędzelka.