Jak uprawiać forsycje?
Jak uprawiać forsycje?
Forsycje to kwiaty, które niezmiennie kojarzą się z wiosną. Stają się jej symbolem nawet wyraźniej niż tulipany i żonkile. Kiedy zaczynają kwitnąć, od razu widać, że wiosna nadchodzi i za chwilę wszystko się zazieleni. Jeżeli ma się własny ogródek, wówczas warto posadzić kilka forsycji, aby wyglądając przez okno, mieć przed oczami mnóstwo żółtych kwiatków.
Rozmnażanie w ziemi
Krzaczek forsycji, którą chce się zasadzić w ogrodzie, można albo zakupić w sklepie, albo wykorzystać do tego gałązki z już istniejących krzaków. Może to być wolno rosnąca forsycja lub krzak sąsiada. Do rozmnażania niezbędny jest również mały dołek tuż przy wyrośniętej roślinie. Nachyla się do niego jedną z dolnych gałęzi forsycji, po czym zakopuje się ją, tak żeby wystawał tylko czubek. Od czasu do czasu należy ją podlewać, żeby mogła rozpocząć kiełkowanie. Po roku dbania o roślinkę można odciąć ją od dorosłego krzaka i przesadzić swobodnie w wybrane przez siebie miejsce.
Rozmnażanie w wodzie
Drugim sposobem na piękne krzaczki jest odcięcie gałązki z dorosłej rośliny i wstawienie jej do naczynia z wodą. Może to być smukły słoik lub wazon wypełniony chłodną cieczą, którą należy wymieniać przynajmniej raz na 3 – 4 dni. Po miesiącu gałązki powinny wypuścić korzonki. Jest to pora, kiedy można przesadzić je do ziemi.
Stanowisko dla forsycji
Przed zasadzeniem sadzonki niezbędne jest znalezienie dla niej odpowiedniego miejsca. Żółte forsycje będą dobrze rosły w miejscu, które ma dostęp do słońca, ewentualnie w półcieniu. Cień i chłód nie pozwolą jej wzejść ani rozwinąć bogatych kwiatów.
Gleba dla forsycji
Dobre miejsce powinno również posiadać dobrą glebę. Najlepsza dla rośliny będzie ziemia wilgotna, piaszczysta i bogata w składniki odżywcze. Trzeba pamiętać, że pod słowem „wilgotna” nie ukrywa się gleba bagienna ani przesadnie mokra, ponieważ w takiej krzew szybko zmarnieje. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że w miarę wzrostu forsycja będzie rozrastała się na boki, więc między nią a innymi roślinami powinno być odpowiednio dużo przestrzeni.
Pielęgnacja forsycji
Pielęgnowanie forsycji polega przede wszystkim na przycinaniu gałęzi. Dzięki temu każdego roku jest ona bardziej bujna i bogata w kwiaty.Samo przycinanie należy wykonywać, kiedy gałęzie nie są pokryte kwiatami. Najlepiej robić to pod koniec wiosny albo na początku lata. Przycięcie powinno dosięgać połowy wysokości gałęzi. Pozwoli to na usunięcie tych części rośliny, które są już wyschnięte. Następnego roku po przycięciu pojawią się o wiele bujniejsze kwiaty niż poprzednio.Podlewanie forsycji nie zajmuje wiele czasu i często nie trzeba wykonywać sztucznego podlewania. Rosnąca w ogrodzie roślina z powodzeniem radzi sobie z ilością wody otrzymywaną z deszczu.