Jak pielęgnować dalie?
Jak pielęgnować dalie?
Piękne dalie to jedne z chętniej uprawianych roślin ogrodowych. Kwiecień i maj to idealne miesiące, żeby poprawić stan swojego ogrodu i wyhodować zachwycającą roślinność. Dalie mają wiele odmian, lecz niezależnie od tego, którą się wybierze, podstawowe wymagania mają one takie same.
Miejsce dla dalii
Dalie lubią miejsca dobrze nasłonecznione i ciepłe. Są roślinami pochodzącymi z Meksyku i Gwatemali, więc niestraszne im wyższe temperatury. Trzeba jednak pamiętać, że mają wrażliwe i delikatne łodygi, więc ich stanowisko powinno być osłonięte od wiatru. Warto podeprzeć łodygi drewnianymi palikami, wówczas ma się pewność, że nic się im nie stanie, nawet jeżeli wiatr mocniej zawieje.
Gleba dla dalii
Żeby dalie dobrze rosły, trzeba im zapewnić także dobrą, bogatą w składniki odżywcze ziemię. Gleba powinna być żyzna i mieć dobry drenaż, żeby nie nasiąkała przesadnie wodą. Mogłoby to doprowadzić do zgnicia korzeni i więdnięcia rośliny jeszcze przed wypuszczeniem kwiatów. Można wzbogacić glebę próchnicą, która poprawi jej przepuszczalność.
Sadzenie dalii
Dalie najlepiej sadzić pod koniec kwietnia albo na początku maja. Przed posadzeniem trzeba zwilżyć glebę, po czym wykopać dołki, znajdujące się o 0,5 metra od siebie – jeżeli odmiana rośliny rozrasta się jeszcze bardziej, można zwiększyć odległość. Do każdego dołka dodać trochę kompostu i zasadzić roślinę. Przysypać ziemią i ponownie podlać.
Podlewanie dalii
Podlewanie powinno odbywać się rano albo wieczorem. Ziemia, w której rośnie dalia, musi być stale zwilżona, jednak nie przelana. Jeżeli dojdzie do zalania systemu korzeniowego, może dojść albo do zgnicia i obumarcia rośliny albo do zachorowania.
Nawożenie dalii
Aby dalia lepiej rosła, warto ją nawozić. Nie można jednak przesadzać z ilością nawozów azotowych, gdyż dalia będzie miała więcej liści niż kwiatów. Lepsze są nawozy z większą ilością składników, płynne i aplikowane późną wiosną oraz latem.
Pielęgnacja dalii
Głównym zabiegiem pielęgnacyjnym związanym z daliami jest ich przycinanie. Trzeba to robić regularnie, gdy tylko pojawią się pąki kwiatów. Dzięki temu dalia będzie wypuszczała więcej kwiatów.